29.05.2020/06:19

Roman Kluska: dziś można zamknąć tego, kto sprzedaje alkohol przez internet

- Przepisy dotyczące prowadzenia biznesu w Polsce są wciąż zbyt skomplikowane dla małych przedsiębiorców – twierdzi w wywiadzie dla magazynu „AgroFood 4.0" Roman Kluska, założyciel Optimusa, właściciel firmy Prawdziwe Jedzenie.

Zdaniem Romana Kluski problemem naszego kraju jest nadmierne przeregulowanie gospodarki. Szkodzi ono zwłaszcza małym przedsiębiorcom, którzy zamiast rozwijać biznes, toną w gąszczu biurokracji. Sama papierologia nie byłaby może aż takim problemem, gdyby nie inne jej konsekwencje. Skomplikowane i niejasne prawo to pole do dwuznacznych interpretacji, a tym samym dodatkowe narzędzie władzy dla urzędników i zaproszenie do korupcji. 

Według Romana Kluski, ten sam przepis w Polsce może zostać zinterpretowany na różne sposoby, faworyzując jedne firmy i pogrążając inne. Przykładem choćby obowiązująca ustawa o koncesjach na sprzedaż alkoholu. – Dwa sądy zinterpretowały go zupełnie inaczej. Jeden orzekł, że sprzedaż alkoholu przez Internet jest legalna, a drugi w oparciu o tę samą ustawę, że jest nielegalna. I w każdej chwili można zamknąć tego, co sprzedaje – mówi Roman Kluska.
  
Jego zdaniem polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza drobni, oczekują od władzy realnych zmian, polegających na maksymalnym uproszczeniu prawa. Nonsensem jest bowiem sytuacja, w której np. mały producent nabiału musi spełniać te same przepisy, co wielki kombinat mleczarski. – To musi być nowa filozofia, nowe otwarcie, odważne jak reforma Wilczka, która po prostu anulowała większość niepotrzebnego prawa. Nowe otwarcie wzorowane np. na Wielkiej Brytanii, kiedy jeszcze była w Unii Europejskiej – mówi Roman Kluska.
 
Uważa on, że brexit zaszkodził Unii Europejskiej, ponieważ to Brytyjczycy podchodzili najbardziej pragmatycznie do biznesu. Dostosowując własne prawo do unijnych regulacji starali się, aby rozwiązania były jak najbardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Według Romana Kluski podejście naszych prawodawców jest zupełnie odwrotne niż Brytyjczyków. Co gorsza, wypadamy pod tym względem także źle na tle innych krajów Unii Europejskiej.
 
Choć z wykształcenia jest informatykiem, Roman Kluska, odkrył szansę w zupełnie innej branży gospodarki, rolnictwie. Od wielu lat jest właścicielem firmy Prawdziwe Jedzenie. Zajmuje się hodowlą owiec i produkcją owczego nabiału.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.