28.02.2017/10:07

Rośnie eksport szkockiej whisky do Polski

Po trudnych trzech latach dla eksportu szkockiej whisky, 2016 rok przyniósł wzrost jego wartości do niecałych 4 miliardów funtów. Rekordowy okazał się eksport single maltów, którego wartość przekroczyła miliard funtów. Przyczynami wzrostu są między innymi rosnąca popularność szkockiej whisky typu single malt, szczególnie tej w luksusowych wydaniach, oraz spadek wartości funta po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu. O ponad 18 proc. wzrósł eksport szkockiej whisky do Polski.

Nazwa single malt jest zastrzeżona dla whisky produkowanej wyłącznie z jęczmienia. Jej eksport w 2016 roku, według raportu przedstawionego przez HM Revenue & Customs i Whisky Invest Direct,  przekroczył rekordowy miliard funtów. To wzrost w stosunku do 914 milionów w 2015. Do najbardziej rozpoznawalnych destylarni produkujących single malty należą m. in. Glenfiddich, Glenfarclas, Macallan czy Laphroaig.

Eksport szkockiej (wliczając w to nie tylko single malty, ale także blended whisky) odnotował wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Jego wartość wyniosła niecałe 4 miliardy funtów, co daje wzrost o 3,3 proc. w stosunku do 2015. W swoich najlepszych latach wartość eksportu przekraczała jednak  4 miliardy funtów.

Największym rynkiem pod względem wartości sprzedaży pozostają Stany Zjednoczone – to ponad 855 milionów funtów (wzrost o 14,2 proc. w porównaniu do 2015 roku). Z kolei pod względem wielkości eksportu na czele jest Francja z prawie 53 milionami litrów czystego alkoholu (wartość tego rynku wyniosła 416 milionów funtów). Największym azjatyckim rynkiem dla szkockiej whisky niezmiennie pozostaje Singapur, który zamyka podium pod względem wartości eksportu szkockiej (ponad 224 miliony funtów).

– Singapur już kilka lat temu stał się centrum dystrybucji szkockiej whisky na południowo-wschodnią Azję. Nie oznacza to jednak, że cały importowany alkohol jest sprzedawany do innych państw, a kultura picia whisky w Singapurze nie istnieje. Duże marki bardzo doceniają ten rynek, a najlepszym przykładem może być ostatni ruch destylarni Glenfarclas, która właśnie w Singapurze wypuściła do sprzedaży 62-letnią Pagoda Ruby Reserve. To najstarsza whisky typu single malt, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana przez tę destylarnię – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes zarządu Stilnovisti.

Ruch Glenfarclas z grudnia ubiegłego roku obrazuje jedną z przyczyn wzrostu eksportu szkockiej w 2016 roku. To rosnące zapotrzebowanie na luksusowe, limitowane edycje single maltów. Najczęściej są one sprzedawane już w przedsprzedaży, zanim w ogóle trafią na półki sklepowe.

Drugim z powodów wzrostu eksportu szkockiej ,według ekspertów z Whisky Invest Direct, jest spadek wartości funta po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu. W pierwszej połowie 2016 roku wartość eksportu szkockiej była niższa o 1 proc. niż w tym samym okresie w 2015. W drugim półroczu wzrosła o około 7 proc. Wartość eksportu szkockiej rosła znacznie szybciej niż jego wielkość. Oprócz dwóch wyżej wymienionych powodów, szkocka whisky cały czas jest eksportowana do innych państw w celu wykorzystania przy produkcji innych alkoholi (np. w Indiach).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.