24.02.2021/13:37

Rośnie liczba i wartość zakupów w centrach handlowych

Odwiedzalność centrów handlowych od 15 do 21 lutego ustabilizowała się na poziomie 77 proc. ubiegłorocznej. Dzięki niezakłóconemu funkcjonowaniu obiektów handlowych ruch klientów rozłożył się na różne dni tygodnia i godziny, tak by  wszyscy   w   bezpieczny   sposób   mogli   zaopatrzyć   się   wnajpotrzebniejsze produkty. 

Analiza   wskaźnika   PRCH   Daily   Footfall   Index   wskazuje   na   stabilizację odwiedzalności w galeriach handlowych. W tygodniu 15-21 lutego br., w dni handlowe, kształtowała się ona na poziomie 77 proc. wartości analogicznego okresu ubiegłego roku. To wynik wyższy o 1 punkt procentowy od rezultatu z poprzedniego tygodnia i o 6 punktów procentowych niższy od odwiedzalności notowanej zaraz po otwarciu galerii po trzecim, 5-tygodniowym lockdownie.

Jak   wskazują   dane,   nieprzerwane   działanie   galerii   handlowych   jest   dużo bezpieczniejsze niż okresowe zamykanie części sklepów, ponieważ pozwala na rozłożenie ruchu klientów w galeriach i nie generuje gwałtownych skoków odwiedzalności   związanych   z   udostępnianiem   ograniczonej   części   oferty obiektów   handlowych.   Stabilność   i   przewidywalność   działania   obiektów handlowych pozwala zaspokoić na bieżąco konieczne potrzeby, dzięki czemu kontrolowanie   i   zapewnienie   dystansu   społecznego,   o   który   nieustannie apelują przedstawiciele branży, jest łatwiejsze. 

Zgromadzone   dane   pokazują   różnice   w   odwiedzalności   bardzo   dużych   i średnich   obiektów   handlowych.   Galerie   o   największej   powierzchni, przekraczającej 60 tys. mkw. GLA odnotowały odwiedzalność o ok. 30 proc. niższą niż w roku ubiegłym. Większą popularnością cieszyły się centra ośredniej wielkości (20-40 tys. mkw. GLA), które zanotowały odwiedzalność na poziomie   ok.   80   proc.   Wyniki   odwiedzalności   nie   rozkładają   się   również równomiernie na terenie całego kraju. Zdecydowanie w najlepszej sytuacji znajdują się obiekty położone w południowej części Polski.

Mimo niższej niż w roku ubiegłym odwiedzalności centrów handlowych, dane od   dostawców   terminali   płatniczych   i banków   wskazują   na   dużą   liczbę   i wyższą wartość płatności dokonywanych bezgotówkowo. Jest to w części efek trealizacji   odroczonych   potrzeb   zakupowych   oraz   zmiany   nawyków konsumentów w związku z pandemią COVID-19. Zamiast rodzinnych spacerów klienci   wybierają   zakupy   w pojedynkę,   z   wcześniej   przygotowaną   listą najpotrzebniejszych rzeczy, dlatego wizyty w obiektach są krótsze, bardziej celowe i kończą się dokonaniem zakupu. Handlowcy mają nadzieję, że tych zakupów będzie w najbliższym czasie jeszcze więcej w związku z ociepleniem pogody i nowymi sezonowymi potrzebami, jak np. wymiana części garderobyz zimowej na wiosenną.

Kluczową kwestią dla poprawy sytuacji finansowej całej branży jest stabilne, nieprzerwane funkcjonowanie w warunkach reżimu sanitarnego, włączenie pominiętych   przedsiębiorstw   do   tarcz   pomocowych,   czy   uporządkowanie obowiązujących   regulacji   prawnych   np.   usunięcie   ustawowej   abolicji czynszowej (art.  15ze), które często  zamiast  pomagać,  generują straty imnóstwo problemów operacyjnych. 

Podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia w dn. 28 stycznia br. wskazano, że galerie są bezpieczne i nie są źródłem wzrostu zakażeń. Centra handlowe cały   czas   funkcjonowały   i funkcjonują   w   najwyższym   reżimie   sanitarnym. Wytyczne,   którym   podlegają   obiekty   handlowe   w   Polsce   są   jednymi   z najbardziej   surowych   w   Europie.   Środki   bezpieczeństwa   w   galeriach handlowych są dostosowane do krajowych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, wytycznych WHO i wymogów   międzynarodowej   organizacji   certyfikującej   bezpieczeństwo   w punktach handlowych Safe Shopping Centres.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także