23.03.2017/08:07

Rossmann z dwucyfrowym wzrostem zysków w 2016 r.

Właściciel sieci Rossmann, koncern AS Watson z siedzibą w Hong-Kongu, opublikował roczne sprawozdanie finansowe za 2016 r. Największe wzrosty zysków firma odnotowała w handlu detalicznym, w kategorii zdrowie i uroda. Do najlepszych spółek koncernu należy polska sieć Rossmann, która odnotowała dwucyfrowy wzrost zysków w walucie lokalnej.

Całkowity przychód grupy w 2016 r. wyniósł 151.5 mld HKD (Kong-Kong Dollar = 0,51 PLN), co oznacza wzrost o ok. 3% r/r. Zysk EBITDA wyniósł ok. 14,5 mld HKD, a zysk EBIT ok. 12 mld HKD. Obie wartości były niższe o ok. 2% od wyników ubiegłorocznych, głównie ze względu na niekorzystne zmiany kursowe.

Najlepsze wyniki finansowe koncern odnotował w Europie, w segmencie sprzedaży detalicznej artykułów z kategorii zdrowie i uroda. Zysk EBITDA wzrósł o 9%, a EBIT o 11% w walutach lokalnych. Wzrost zysków był rezultatem 4% wzrostu liczby sklepów oraz 3,8% wzrostu sprzedaży na porównywalnej bazie sklepów. Szczególnie dobre wyniki odnotowano na rynku brytyjskim, gdzie wzrost sprzedaży LFL wyniósł 6,9%, a zysk EBITDA w lokalnej walucie wzrósł aż o 23%. Z kolei sieć Rossmann utrzymała pozycję lidera na rynku polskim i wypracowała dwucyfrowy wzrost zysku EBITDA.

Mimo deprecjacji walut, przede wszystkim polskiej złotówki i ukraińskiej hrywny, segment sprzedaży detalicznej towarów health&beauty w Europie Wschodniej przyniósł wzrosty zysków. W walutach lokalnych zysk EBITDA wzrósł o 14%, a EBIT o 15%, głównie dzięki znakomitym wynikom Rossmanna w Polsce, gdzie rosła zarówno wartość sprzedaży, jak i marże.

W całej Europie Wschodniej sieć drogerii zwiększyła się o 132 placówki. Łącznie w 7 krajach tego regionu funkcjonowało pod koniec 2016 r. ponad 2100 drogerii. W skali globalnej koncern AS Watson otworzył aż 954 nowe placówki tego typu. Warto odnotować, że średnie nakłady inwestycyjne capex wynosiły ok. 0,9 mln HKD na sklep, a średni okres zwrotu inwestycji (cash payback) wynosił 10 miesięcy.

– Niepewność polityczna i ekonomiczna wciąż wpływa na globalny wzrost gospodarczy. Zmienność głównych przeliczników walutowych oraz cen surowców utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej w różnych sektorach i na różnych rynkach, na których jesteśmy obecni. Jednak można powiedzieć, że generalnie – dzięki dywersyfikacji branżowej i geograficznej, Grupa odnotowała stabilne wyniki finansowe – powiedział zastępca prezesa zarządu AS Watson, Li Tzar Kuoi.

Grupa AS Watson powstała w Hong-Kongu w 1841 r. Jest największym detalistą w zakresie sprzedaży artykułów zdrowie i uroda w Azji i Europie, prowadzącym ponad 13.300 sklepów w 25 krajach. Co roku placówki te, zgrupowane w 13 sieciach stacjonarnych oraz online, odwiedza ponad 3 mld klientów. Firma zatrudnia na całym świecie ponad 130 tys. pracowników.

AS Watson jest częścią światowego konglomeratu CK Hutchison Holdings Limited, który prowadzi działalność gospodarczą w 50 krajach, w pięciu głównych obszarach – porty i usługi portowe, handel detaliczny, infrastruktura, energetyka i telekomunikacja.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.