17.09.2020/11:21

Rosyjscy detaliści depczą po piętach gigantom paliwowym

X5 Retail Group i Magnit, rosyjskie spółki rozwijające wieloformatowe sieci sklepów znalazły się w pierwszej piątce największych firm w Rosji. Przed nimi tylko dwa koncerny paliwowe.

Forbes opublikował coroczny ranking największych rosyjskich firm. Według tygodnika, łączne przychody dwustu przedsiębiorstw prywatnych uwzględnionych w rankingu, w 2019 roku wyniosły 45,3 bilionów rubli.

Pierwsza piątka liderów pozostała niezmieniona. W czołówce znalazły się dwa koncerny naftowe. Na pierwszym miejscu Łukoil, na drugim Surgutnieftiegaz. Na piątej pozycji jest Tatnieft, a przed nim są dwie największe rosyjskie spółki handlowe.

Przypomnijmy, że Tatnieft, którego wyprzedziły X5 i Magnit to jedna z największych rosyjskich firm naftowych zajmująca się wydobyciem ropy i gazu, przetwórstwem ropy, rozwija sieć stacji benzynowych i produkuje sprzęt dla przemysłu naftowo-gazowego. To też jedna z największych rosyjskich spółek giełdowych, której kapitalizacja rynkowa na koniec 2019 roku wyniosła ponad 28 mld dolarów.

X5 Retail Group – podobnie jak rok wcześniej – zajęła trzecie miejsce w rankingu. Według najnowszych danych, przychody firmy w 2019 roku wyniosły 1734 mld rubli (w 2018 r. przychody osiągnęły 1533 mld rubli).  Magnit jest na czwartym miejscu z przychodami w wysokości 1368,7 mld rubli (rok temu przychody spółki wyniosły 1237 mld rubli).

Największą reprezentację w rankingu mają firmy handlowe. Ich łączny dochód wynosi 10,6 bilionów rubli.

Sieć handlowa Lenta zajęła 19. miejsce w rankingu, wykazując przychody w 2019 roku na poziomie 417,5 mld rubli. 22. miejsce zajmuje M.Video-Eldorado Group of Companies z przychodami 365,2 mld rubli.

Wśród głównych detalistów w rankingu ujęto również: sieć sklepów monopolowych Czerwono-Białe, która zajęła na 25. miejsce, za nią znajdują się Dixy, następnie DNS - na 27. miejscu, Merlion jest na 33 miejscu w rankingu. Z kolei, sieć farmaceutyczna Protek zajęła 34. miejsce.

Internetowy marketpalce Wildberries znajduje się na czterdziestej pozycji rankingu z przychodami w wysokości 223,5 mld rubli.

Dodajmy, że wśród firm ujętych w tym zestawieniu największym pracodawcą jest Magnit, który zatrudnia 308,4 tys. osób. Na drugim miejscu znajduje się X5 Retail Group, która w 2019 roku zatrudniała 307 tys. pracowników. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także