28.09.2020/11:25

Rosyjska Lenta przejmuje lokalizacje Spar. Sieć stawia na duży format handlowy

Lenta, jedna z największych sieci handlowych w Rosji otworzyła dwa kolejne hipermarkety w St. Petersburgu. Znajdują się one w wynajmowanych lokalach, w których wcześniej działały sklepy Spar.

Jak podaje detalista, całkowita powierzchnia jednego z hipermarketów wynosi 7140 mkw., z czego 4 295 mkw. to powierzchnia handlowa. Na sali sprzedaży znajduje się 21 kas fiskalnych, w tym 10 kas samoobsługowych. Hipermarket posiada parking na 161 miejsc. 

Całkowita powierzchnia drugiego hipermarketu wynosi 7 854 mkw., w tym 4 099 mkw. zajmuje powierzchnia handlowa. Przy tym obiekcie znajduje się większy parking, który może pomieścić 200 samochodów. W tym sklepie również zainstalowano 21 kas, w tym 10 kas samoobsługowych.

Oba hipermarkety są otwarte 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Asortyment sklepów tworzony jest z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców Petersburga i obejmuje 11 tys. pozycji towarowych. Wraz z produktami pochodzącymi od dostawców ogólnokrajowych i oferowanych pod markami własnymi są też dostępne produkty lokalnych producentów.

Detalista zadbał też o to, aby stworzyć bezpieczne środowisko w sklepach dla klientów i pracowników w obliczu pandemii koronawirusa. Wszystkie sklepy Lenta są wyposażone w stanowiska do dezynfekcji rąk, ekrany ochronne przy kasach i we własnych obszarach produkcyjnych, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Personel nosi wysokiej jakości maski i rękawiczki oraz codziennie poddaje się procedurze kontroli temperatury ciała. Cały sprzęt i pomieszczenia sklepowe są wielokrotnie czyszczone środkami dezynfekującymi.

Petersburski biznes Spar

Spar International był pierwszym międzynarodowym detalistą, który wszedł na rynek rosyjski. W 2011 roku firma zawarła umowę licencyjną ze spółką Intertorg, udzielając jej prawa do używania marki Spar w północno-zachodniej Rosji. W ten sposób rosyjski Intertorg zaczął rozwijać franczyzową sieć sklepów pod szyldem Spar.

Jednak w przypadku tego franczyzobiorcy biznes się nie powiódł, spółka ugrzęzła w długach wobec banków i dostawców. Próby pomocy ze strony franczyzodawcy nie przyniosły efektu, w wyniku czego na początku tego roku Intertorg poinformował o zamknięciu swoich sklepów pod tym szyldem. 

Od przemysłu wydobywczego po handel detaliczny

Lokale wynajmowanie wcześniej przez Spar dostrzegła właśnie Lenta. Nowe sklepy to pierwsze hipermarkety otwarte przez tego detalistę w 2020 roku. Wraz z otwarciem sklepów w Petersburgu firma rozszerzyła swoją sieć do 250 hipermarketów w 88 miastach Rosji. Ponadto, pod szyldem Lenta działa 135 supermarketów w Moskwie, Sankt Petersburgu, na Syberii i Uralu.

Przypomnimy, że Lenta to pierwsza co do wielkości sieć hipermarketów i czwarta co do wielkości sieć handlowa w Rosji. Firma powstała w 1993 roku w St. Petersburgu. Średnia powierzchnia handlowa jednego hipermarketu działającego pod tym szyldem wynosi około 5500 mkw., a średnia powierzchnia supermarketu to 800 mkw. Firma ma też dwanaście centrów dystrybucyjnych. Jak poddaje spółka, w strukturach sieci pracuje około 48 391 osób. Lenta jest notowana na giełdzie londyńskiej i moskiewskiej pod kodem handlowym LNTA.

Jej największym akcjonariuszem jest działający od 1993 roku Severgroup. Działalność tej grupy koncentruje się na zarządzaniu inwestycjami w interesach rosyjskiego oligarchy Aleksieja Mordaszowa. Jak czytamy na stronie Severgroup, celem spółki jest rozwój obecnych biznesów i inwestycje w nowe perspektywiczne projekty. Jakie? Głównymi obszarami inwestycji są m.in.: hutnictwo i górnictwo, energetyka, wydobycie złota, obróbka drewna, turystyka, handel żywnością online, bankowość, projekty venture z zakresu wysokich technologii, telekomunikacja i medycyna. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także