26.10.2018/15:24

Rosyjski X5 trochę spowolni rozwój sieci

W przyszłym roku rosyjski detalista otworzy 2 tys. sklepów, a nie 2,5 tys. jak w tym roku.

X5 to jeden z największych detalistów w Rosji rozwijający kilka sieci handlowych w różnych formatach. Firma szacuje, że w tym roku zostanie otwarto łącznie około 2,5 tys. sklepów. Plany na przyszły rok są nieco skromniejsze, bo ma się pojawić tylko 2 tys. nowych placówek handlowych.

Dla porównania największe sieci handlowe w Polsce takie Żabka i Biedronka otworzą w tym roku 700 i 80 nowych sklepów odpowiednio.

Jak powiedział dyrektor wykonawczy X5 Igor Szechterman, w przyszłym roku firma skupi się na zwiększeniu efektywności biznesu, m.in. za pomocą automatyzacji procesów i wykorzystaniu big data.

Przypomnijmy, że w skład grupy X5 wchodzi kilka sieci sklepów działających w różnych formatach. To sklepy osiedlowe działające pod szyldem Piatioroczka (ros. piąteczka), supermarkety Pieriekriostok (ros. skrzyżowanie) oraz hipermarkety Karusel (ros. karuzela). X5 Retail Group ma też w swoim portfelu sklepy działające w formacie „express-retail” pod różnymi szyldami.

Według stanu na 30 września 2018 roku grupa zarządzała łącznie 13 685 sklepami. Ten wiodący rosyjski detalista pochwalił się ostatnio bardzo mocnymi wynikami sprzedaży. Firma podała wstępne wyniki za trzy kwartały 2018 roku. Tempo wzrostu zysków grupy pozostało na wysokim poziomie wynosząc 17,6 proc. rok do roku. Taki wynik udało się osiągnąć m.in. dzięki wzrostowi powierzchni handlowej (o 19,6 proc.). W trzecim kwartale 2018 roku X5 otworzył 507 nowych sklepów, zwiększając powierzchnię handlową o 208,9 tys. mkw.

Lider rosyjskiego detalu spożywczego wkrótce może wejść do czołowej dziesięciu największych detalistów Europy pod względem wartości sprzedaży. W 2014 roku koncern zajmował 22. pozycję w rankingu LZ Retailytics. Według prognoz, w 2022 roku sieć powinna wskoczyć na miejsce 8.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.