21.11.2018/10:39

Rosyjskie e-sklepy chcą zwiększyć eksport. Przeszkadza w tym rozrośnięta biurokracja

Aby skorzystać z ulgi podatkowej wysyłając towar za granicę, przedsiębiorcy muszą skrupulatnie opisać zawartość każdej paczki składając wielki plik papierów w organach podatkowych. Mimo to e-eksport kwitnie, zaś firmy starają się o uproszczenie przepisów.

Spółki eBay, Ozon, Farfetch, DHL i organizacja Rosyjski Centrum Eksportowe opracowują projekt ustawy usprawniający procedurę sprzedaży rosyjskich towarów na rynkach zagranicznych.

Według informacji dziennika „Kommersant”, najwięksi rosyjscy detaliści działający w sektorze e-commerce chcieli by skorygować ustawę regulującą kwestię opodatkowania obowiązującego eksporterów.

Obecnie w celu otrzymania zwrotu podatku przedsiębiorcy muszą przedłożyć duży pakiet dokumentów do każdej wysyłanej przesyłki.

„Przy nadaniu każdej paczki trzeba iść do organów podatkowych, aby złożyć wniosek z wieloma załącznikami, w których należy dokładnie opisać zawartość przesyłki” – wyjaśnił prezes rosyjskiego stowarzyszenia spółek zajmujących się e-handlem AKIT Artiom Sokołow.

W wyniku tak skomplikowanej procedury przedsiębiorcy wolą nie korzystać z tej ulgi podatkowej. Skutkuje to jednak tym, że nie mogą obniżyć cenę towarów. Wcześniej przedstawiciele tego stowarzyszenia zgłosili propozycje mające na celu uproszczenie biurokratycznych procedur Federalnej Służbie Celnej, Federalnej Służbie Podatkowej oraz Ministerstwu Ekonomii, ale bez rezultatu.

Rosyjski rynek e-commerce to rosnący segment gospodarki. eBay i Data Insight prognozują, że w 2018 roku wartość e-eksportu wyniesie 746 mln dolarów. Wzrośnie tym samym o 36 proc. w porównaniu do 2017 roku. Średnia wartość jednego paragonu wynosi około 67 dolarów. Od 2016 roku handel z zagranicą wzrósł o 54 proc., zaś z krajami wchodzącymi w skład byłego Związku Radzieckiego należących obecnie do Wspólnoty Niepodległych Państw – o 114 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.