22.02.2017/09:41

Rozłam wśród związkowców z Biedronki. W tle polityka i 500+

W ostatnich tygodniach przy Jeronimo Martins Polska zaczęła działać nowa organizacja związkowa. Utworzyli ją w większości niedawni członkowie NSZZ "Solidarność", niezadowoleni z działań prowadzonych przez ten związek. Tylko na wiadomoscihandlowe.pl ujawniamy kulisy tego rozłamu.

- Nie ma żadnego rozłamu. Nie odnotowujemy spadku liczby członków związku. Wprost przeciwnie, przybywa nam członków - mówi nam Piotr Adamczak, przewodniczący "Solidarności" działającej przy Biedronce, zrzeszającej około 1,8 tys. pracowników dyskontowej sieci.

Większe rozdrobnienie

Co innego twierdzi Robert Jacyno, który wraz z kilkoma innymi członkami dawnego prezydium „Solidarności” zdecydował się na opuszczenie organizacji i wejście w szeregi związku o niemal bliźniaczej nazwie – NSZZ „Solidarność”-80.  Nowa organizacja zakładowa zaczęła działać przy Biedronce w połowie grudnia. Jacyno został jej wiceprzewodniczącym.

- Można jak najbardziej mówić o rozłamie, gdyż strukturę nowego związku w 60 proc. tworzą osoby dawniej działające w NSZZ "Solidarność" - argumentuje Jacyno. Jak dodaje, organizacja zakładowa, w której teraz działa, zrzesza już ok. 100 osób.

Adamczak zaprzecza, jakoby pracownicy Biedronki masowo przechodzili z "Solidarności" do "Solidarności"-80. - Do nas deklaracje cały czas spływają, na bieżąco przyrasta nam liczba członków. Rotacja w związkach zawodowych jest czymś oczywistym. Jedni ludzie przychodzą do firmy, a inni odchodzą; rynek pracy jest dzisiaj taki, że to pracownik rządzi, a nie pracodawca - tłumaczy szef "Solidarności" przy JMP.

Z naszych informacji wynika, że po grudniowym rozłamie przy Biedronce działają cztery związki zawodowe. Zdecydowanie największym z nich jest w dalszym ciągu NSZZ „Solidarność”. Poziom uzwiązkowienia w firmie nie jest wysoki, ale nie odbiega od „polskiej” normy. W Jeronimo Martins Polska pracuje obecnie ponad 55 tys. osób.

Teoretycznie im większy poziom rozdrobnienia związkowego, tym trudniej pracownikom jest się ze sobą porozumieć i wypracować jednolite stanowisko w istotnych kwestiach. Zarówno Adamczak, jak i Jacyno w rozmowie z naszym portalem deklarują jednak chęć do wzajemnego dialogu i wspólnej walki o pracownicze interesy. W najważniejszych sprawach, związki chciałyby prezentować wspólny front w kontaktach z Biedronką.

500+ wciąż dzieli

Ostatnie tygodnie pokazały jednak, że w niektórych kwestiach trudno będzie się porozumieć. Chodzi m.in. o uwzględnianie świadczeń otrzymywanych z programu Rodzina 500+ przy wyliczaniu dochodów na potrzeby Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W styczniu w "Dzienniku Gazecie Prawnej" napisano, że Biedronka prowadziła rozmowy na ten temat ze związkowcami i kwestia jest już uporządkowana. Podobnie twierdzi Adamczak.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Z przypadku poznany przypadek 08.05.2017

  Skończcie z tym durnowatym jacynkiem,to taki nieprzyjemny,obleśny gościu i do tego bezczelny. Żadnej firmie nie życzę takiego osobnika w swoich szeregach. Temu dziadowi wydaje się,że pozjadał wszystkie rozumy.

 • Elka biedronka 05.05.2017

  Etyka chrześcijańska. A ja ateistka, to już do związku nie mogę? No i do tego głosowałam na Nowoczesną.

 • Panda w łapę 05.05.2017

  Obrońca pracowników, organizuje strajk. A po cichu zgadza się na odstrzał byłego kolegi. Związki zawodowe nie lubią konkurencji.

 • do Basi 24.03.2017

  500 plus to raz, regulamin wynagradzania to dwa, oświadczenia o dochodach przez internet to trzy... można dodać wiele innych różnic i kłamstewek

 • basia 1969 24.03.2017

  Pan Piotr pisze ,że nie chce niczyjej krzywdy. A dokumenty zaprzeczają ...

 • zorientowana 26.02.2017

  Można doprecyzować, że pracodawca w wypowiedzeniu powołał się na pismo ........związku zawodowego, jako powód rozstania. Kwestią nadrzędną jest ,że w dniu wypowiedzenia najpierw ....udzielono urlopu wypoczynkowego, a sam zainteresowany nie mógł podjąć pracy na stanowisku gdyż... pracodawca nie dopilnował szkoleń okresowych z zakresu BHP. Dodajmy fakt, że pismem z dnia 7 grudnia pracodawca dostał pisemną informację o gotowości powrotu na sklep. Smaczku dodaje fakt ,że Jacyno na stonie fb od sierpnia 2016 roku wspominał , że w czerwcu 2017 r ,chce złożyć rezygnację z funkcji związkowej. Odnośnie legalności organizacji , z posiadanej wiedzy Jacyno nie podjął zatrudnienia w innym zakładzie pracy i od dnia wypowiedzenia jest na zwolnieniu lekarskim.........

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.