22.02.2017/09:41

Rozłam wśród związkowców z Biedronki. W tle polityka i 500+

Główne zarzuty wysuwane pod adresem Jacyno przez członków "Solidarności" dotyczyły "działań prowadzących do skłócania członków Komisji Zakładowej, wpływających w ten sposób na dezintegrację organizacji oraz trudności we wspólnym reprezentowaniu NSZZ "Solidarność" wobec pracodawcy, a także jednoosobowego podejmowania decyzji o przyjmowaniu nowych członków związku".

- Te zarzuty są absurdalne. Nie chciałbym licytować się, kto skłócał związek zawodowy - broni się Jacyno, dodając, że o tychże zarzutach nie słyszał "właściwie do dnia, w których pojawiły się na stronach regionu gdańskiego "S".

Piotr Adamczak kwestii rozstania się "Solidarności" z Robertem Jacyno komentować nie chce. - Jestem kulturalnym człowiekiem i krzywdy mu w życiu nie zamierzam robić - mówi.

Wiceszef związku poza Biedronką

Sprawa ma jeszcze jeden ciekawy wątek. Jacyno, jak twierdzi, z członkostwa w "S" zrezygnował 13 grudnia. Tego samego dnia powołany został komitet założycielski nowej organizacji zakładowej, czyli "S"-80 (ostatecznie organizacja ukonstytuowała się 17 stycznia). Wiceprzewodniczący "S"-80 przekazał nam, że dwa dni później Jeronimo Martins rozwiązało z nim umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Właściciel Biedronki miał argumentować swoje działanie niestawieniem się Jacyno do pracy na dawnym stanowisku, po zaprzestaniu pełnienia funkcji związkowych.

- Jestem obecnie w sporze sądowym z pracodawcą - przyznaje Jacyno. Przedstawiciel "Solidarności"-80 domaga się przywrócenia do pracy oraz wypłaty wynagrodzenia za okres, w którym pozostaje bez zatrudnienia.

Sprawa wydaje się o tyle problematyczna, że wiceprzewodniczącym związku zawodowego działającego przy Biedronce pozostaje osoba formalnie niezatrudniona w Jeronimo Martins. W absolutnie skrajnym przypadku mogłoby nawet dojść do zakwestionowania „legalności” działania „S”-80. W ocenie Jacyno, jego organizacji to nie grozi.

Poprosiliśmy Jeronimo Martins o komentarz w tej sprawie. Na nasze pytania przesłane do biura prasowego JMP 26 stycznia dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Aktualizacja - stanowisko Jeronimo Martins Polska:"Nie komentujemy relacji między poszczególnymi związkami zawodowymi, działającymi w naszej firmie. Jednocześnie podkreślamy, że podstawową zasadą w naszych relacjach ze związkami zawodowymi jest zgodność podejmowanych działań z obowiązującym prawem, a realizowany od lat dialog z tymi organizacjami reprezentującymi pracowników (związki zawodowe, Forum Pracownicze) opiera się na wymianie informacji i bezpośrednich spotkaniach".
Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Z przypadku poznany przypadek 08.05.2017

  Skończcie z tym durnowatym jacynkiem,to taki nieprzyjemny,obleśny gościu i do tego bezczelny. Żadnej firmie nie życzę takiego osobnika w swoich szeregach. Temu dziadowi wydaje się,że pozjadał wszystkie rozumy.

 • Elka biedronka 05.05.2017

  Etyka chrześcijańska. A ja ateistka, to już do związku nie mogę? No i do tego głosowałam na Nowoczesną.

 • Panda w łapę 05.05.2017

  Obrońca pracowników, organizuje strajk. A po cichu zgadza się na odstrzał byłego kolegi. Związki zawodowe nie lubią konkurencji.

 • do Basi 24.03.2017

  500 plus to raz, regulamin wynagradzania to dwa, oświadczenia o dochodach przez internet to trzy... można dodać wiele innych różnic i kłamstewek

 • basia 1969 24.03.2017

  Pan Piotr pisze ,że nie chce niczyjej krzywdy. A dokumenty zaprzeczają ...

 • zorientowana 26.02.2017

  Można doprecyzować, że pracodawca w wypowiedzeniu powołał się na pismo ........związku zawodowego, jako powód rozstania. Kwestią nadrzędną jest ,że w dniu wypowiedzenia najpierw ....udzielono urlopu wypoczynkowego, a sam zainteresowany nie mógł podjąć pracy na stanowisku gdyż... pracodawca nie dopilnował szkoleń okresowych z zakresu BHP. Dodajmy fakt, że pismem z dnia 7 grudnia pracodawca dostał pisemną informację o gotowości powrotu na sklep. Smaczku dodaje fakt ,że Jacyno na stonie fb od sierpnia 2016 roku wspominał , że w czerwcu 2017 r ,chce złożyć rezygnację z funkcji związkowej. Odnośnie legalności organizacji , z posiadanej wiedzy Jacyno nie podjął zatrudnienia w innym zakładzie pracy i od dnia wypowiedzenia jest na zwolnieniu lekarskim.........

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.