14.10.2020/19:25

RPO apeluje do premiera: nakaz noszenia maseczek to bubel prawny. Potrzebne skuteczne przepisy

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zgodnego z prawem obowiązku zakrywania ust i nosa. Jak wskazał w środę – obecny zakaz jest bublem prawnym.

Jak wskazał Adam Bodnar, obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych ponownie wprowadzono z naruszeniem zasad tworzenia prawa. Z tego powodu RPO skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak podkreśla rzecznik, przepis jest martwy, bo powinna wprowadzić go ustawa a nie rozporządzenie.W dodatku rozporządzenie zostało oparte na ustawie, która w żaden sposób nie nakazuje zasłaniania ust i twarzy osobom zdrowym.

"Ustawa ta wyraźnie przewiduje, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony rozporządzeniem Rady Ministrów wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tym samym obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony w rozporządzeniu nie może dotyczyć każdego - niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią" - tłumaczy RPO w piśmie do premiera.

Bodnar podkreśla jednak, że noszenie maseczek jest absolutnie zasadne, dlatego właśnie obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych należy wprowadzić zgodnie z prawem.
Jest to kolejne wystąpienie RPO do szefa rządu w tej sprawie. Kontrowersje w sprawie rozporządzenia trwają od chwili jego wprowadzenia. Za nieprzestrzeganie nakazu grozi 500 zł mandatu, jednak wiele osób karanych mandatami odwołuje się do sądów, które także oceniają nakaz jako niezgodny z prawem.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także