29.11.2018/14:16

Ruch coraz bliżej pozyskania inwestora. Spółka podpisała pierwsze listy intencyjne

Spółka Ruch negocjuje z kilkoma podmiotami, które mogłyby zainwestować w jej rozwój i pomóc spłacić zaległości finansowe. Podpisano listy intencyjne, a obecnie prowadzone są badania kondycji firmy przed ewentualną finalizacją inwestycji. Wśród zainteresowanych jest m.in. inny podmiot z branży kolportażu - informują wirtualnemedia.pl.

Ruch od co najmniej od kilku miesięcy zmaga się z problemami finansowymi i zalega z wypłatami wierzytelności wydawcom. Na początku października br. Ruch porozumiał się z wierzycielami w sprawie kontynuacji wypracowywania programu restrukturyzacji, przedłużenia finansowania oraz znalezienia docelowego inwestora dla spółki. Póki co kredyt nie został udzielony. Ruch ma do spłaty ponad 600 mln zobowiązań Obecnie zobowiązania Ruchu wobec wydawców prasy wynoszą ok. 280 mln zł.

Jak dowiedziały się wirtualnemedia.pl, Ruch negocjuje z podmiotami, które mogłyby zainwestować w działalność dystrybutora. Jest kilku potencjalnych inwestorów. To spółki notowane w indeksie WIG20. Jest także jeden podmiot branżowy. Doszło nawet do podpisania listów intencyjnych. Obecnie są prowadzone badania due diligence, które szczegółowo oceniają aktualną kondycję Ruchu oraz istniejące i potencjalne ryzyko. Po zakończeniu tego etapu może dojść do finalizacji lub odstąpienia od transakcji.

Z nieoficjalnych ustaleń wirtualnemedia.pl wynika, że zainteresowany inwestycją był Garmond Press, posiadający sieć salonów prasowych. Wśród potencjalnych inwestorów wymieniana jest także Grupa PZU, która mogłaby zrealizować taką operację przez jedną ze swoich spółek-córek. Nie udało nam się uzyskać komentarza żadnego z tych podmiotów.

Według danych Izby Wydawców Prasy, Kolporter ma ponad 52 proc. udziałów na rynku kolportażu, Ruch ma około 30 proc., a Garmond Press - 13 proc. W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Poprzedni zarząd spółki podkreślał, że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł. Sieć Ruchu obejmuje ponad 2 tys. kiosków i saloników prasowych, w tym ok. 1,7 tys. własnych. Firma dostarcza też prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.