08.09.2021/12:05

Ruszają prace w Sejmie nad uszczelnieniem zakazu handlu w niedziele!

Ponad miesiąc po wniesieniu do laski marszałkowskiej stworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, wyznaczony został termin pierwszego czytania tego projektu na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Członkowie komisji zbiorą się w tej sprawie we wtorek 14 września o godz. 19.00. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 15-17 września, teoretycznie zatem projekt może być szybko procedowany w izbie niższej parlamentu.

Projekt zgłoszony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, której przedstawicielem jest Janusz Śniadek, formalnie wpłynął do Sejmu 29 lipca. Zakłada modyfikację 5 spośród 32 aktualnie obowiązujących wyjątków od zakazu handlu, w tym kilku kluczowych, które dotyczą placówek pocztowych (pojawi się wymóg, aby usługi pocztowe stanowiły tzw. przeważającą działalność), a także handlu wyrobami tytoniowymi, sprzedaży ryb, handlu maszynami rolniczymi, jak również placówek, w których prowadzony jest skup produktów pochodzenia rolniczego.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości otwarcie przyznaje w uzasadnieniu dołączonym do projektu, że niektóre przepisy ustawy okazały się "niewystarczające by zapewnić realizację zamiaru ustawodawcy, w taki sposób, aby unormowania te nie budziły wątpliwości interpretacyjnych i tym samym służyły lepszemu stosowaniu przepisów ustawy w praktyce". Dotyczy to głównie kwestii wyjątków od zakazu, w tym szczególnie tego, który dotyczy placówek pocztowych.

- Doprecyzowanie (tego - red.) przepisu jest konieczne i oczekiwanie społeczne ze względu na praktykę stosowania tego przepisu w obecnym jego brzmieniu. Polega ona na korzystaniu z wyłączenia spod zakazu handlu przez typowe placówki handlowe, które dzięki uzyskaniu statusu placówki pocztowej mogą prowadzić handel we wszystkie niedziele i święta, czego nie mogłyby czynić nie mając takiego statusu (...) Proponowana zmiana przepisu powinna zatem zapewnić możliwość z korzystania z wyłączenia (...) zgodnie z pierwotnym założeniem, wyłącznie przez typowe placówki pocztowe - wskazują pomysłodawcy zmian w ustawie.

Twórcy projektu podkreślają, że wyjątek przewidziany dla placówek pocztowych jest obecnie nadużywany. Zdaniem sądów bez znaczenia jest to, jaki udział mają usługi pocztowe w prowadzonej działalności. Wystarczy, że będzie to działalność marginalna - i już można otworzyć sklep-pocztę legalnie w niedzielę. - W rozwiązaniu tego problemu interwencja ustawowa jest nieodzowna - czytamy w uzasadnieniu.

Istotne zmiany czekają też przedsiębiorców, którzy dziś otwierają się w niedziele dzięki temu, że ich przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (PKD 42.2). Zmiana polegać ma na wygumkowaniu "wyrobów tytoniowych" z wyjątku, który dziś pozwala legalnie prowadzić niedzielą sprzedaż "w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych" (praktyka stosowania ustawy pokazała, że wystarczy jeden z tych rodzajów działalności, np. właśnie sprzedaż wyrobów tytoniowych).

- Jak wynika z przeprowadzanych czynności kontrolnych, przepis w obecnym brzmieniu jest nadużywany, bowiem jest wykorzystywany przez przedsiębiorców, którzy w praktyce handlują przede wszystkim innymi towarami niż wyroby tytoniowe (papierosy sprzedają niejako "przy okazji") - wskazują posłowie PiS.

Przedsiębiorcy chętni do korzystania z któregokolwiek wyjątku od zakazu powiązanego z przeważającą działalnością (również tych dotyczących piekarni, cukierni i lodziarni, a nawet kwiaciarni) zostaną zobowiązani do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z tejże działalności oraz z działalności pozostałej. Kto tego nie zrobi, będzie podlegał karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.

Ciąg dalszy artykułu - na kolejnej stronie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • xyz 09.09.2021

    jak jeden wszyscy wierzymy, że dokładnie tak jest! wielka farsa, to już tak od lat!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także