21.11.2016/09:49

Fundusz Texas Pacific Group zdeterminowany do przejęcia sieci Żabka. Został miesiąc na składanie ofert

Największe zainteresowanie przejęciem sieci sklepów Żabka przejawia fundusz TPG Capital - donosi "Puls Biznesu". Z informacji gazety wynika, że o kupno sieci convenience rywalizuje jeszcze minimum siedem innych podmiotów, w tym egzotyczni inwestorzy branżowi z Meksyku, Kanady oraz krajów azjatyckich.

Cena wywoławcza za Żabkę to ponoć 1 mld euro, czyli równowartość 4,4 mld zł. Przypomnijmy, gdy obecny właściciel sieci, fundusz Mid Europa Partners, przejmował ją w 2011 r., zapłacił za nią 400 mln euro (1,8 mld zł).

"PB" donosi, że MEP na wstępne oferty kupna czekać zamierza do Świąt Bożego Narodzenia. Wśród podmiotów zainteresowanych przejęciem Żabki wymieniani są, obok funduszu TPG: KKR, Providence, Advent International, APAX, Warburg Pincus, CVC Capital Partners oraz Oxxo. Mało prawdopodobne wydaje się natomiast przejęcie Żabki przez koncerny paliwowe Orlen i Lotos (takie sugestie pojawiły się kilka tygodni temu w niektórych polskich mediach).

Nie zanosi się również na przejęcie Żabki przez Grupę Eurocash, czyli lidera rynku hurtowego w Polsce. MEP nie jest ponoć zainteresowany sprzedażą sieci podmiotowi kontrolowanemu przez Luisa Amarala, gdyż obawia się m.in. długotrwałego postępowania antymonopolowego.

Fundusz  Texas Pacific Group (TPG), czyli - zgodnie z informacjami "PB" - najbardziej zdeterminowany do przejęcia Żabki podmiot, w Polsce obecny jest tylko w sektorze nieruchomości. Od czasu powstania w 1992 r. globalnie inwestował w takie podmioty, jak linie lotnicze Continental Airlines, producenta żywności Del Monte, producent motocykli Ducati, sieć sklepów Petco, czy wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Mayer (inwestycja wspólnie z Sony). TPG w skali globalnej zarządza 75 mld dolarów.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.