09.07.2020/12:44

Europejski rynek e-commerce urośnie w tym roku... mniej niż w 2019 r. Zadziwiająca prognoza

Na koniec 2020 r. cały rynek handlu internetowego w Europie będzie warty 717 mld euro - wynika z prognozy RetailX opublikowanej przez serwis "Ecommerce News". Oznaczałoby to, że rynek w ujęciu procentowym urośnie w tym roku mniej niż w roku ubiegłym. Przeczyłoby to powszechnemu przekonaniu o wielkim boomie na e-zakupy spowodowanym przez pandemię COVID-19 i wynikający z niej czasowy lockdown gospodarek Starego Kontynentu.

Omawiana prognoza zakłada wzrost rynku o 12,7 proc. względem 2019 roku. Z kolei rok temu tempo rozwoju europejskiego e-commerce wyniosło 14,2 proc. w porównaniu z rokiem 2018.

Z czego może wynika spowolnienie wzrostu? Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że w Europie Zachodniej - która odpowiada za 70 proc. rynku e-commerce na kontynencie - sprzedaż internetowa jest już bardzo rozwinięta. Zakupy online w tym regionie robi aż 83 proc. mieszkańców. Choć pole do wzrostów rynku wciąż istnieje, to jednak mogą nie być one tak imponujące, jak dawniej.

Zdecydowanie szybciej rozwija się kanał e-commerce w Europie Wschodniej i Centralnej. Przykładowo, Rumunia i Bułgaria w ubiegłym roku zanotowały 30-proc. wzrost sprzedaży online, co było rekordem na całym kontynencie. Mowa jednak o krajach, które wciąż pochwalić się mogą stosunkowo niewielkim odsetkiem osób kupujących przez internet (odpowiednio 31 proc. i 29 proc.).

"Ecommerce News" zauważa, że w ubiegłym roku najwolniej rosła sprzedaż internetowa w takich krajach jak Islandia (3 proc.), Austria (4 proc.), Irlandia (7 proc.) oraz Belgia (również 7 proc.). W żadnym z europejskich państw nie odnotowano natomiast skurczenia się e-handlu w 2019 r. względem 2018 r.

Autorzy raportu, choć są przekonani, że na całym kontynencie rynek e-commerce urośnie w 2020 r. odrobinę wolniej niż przed rokiem, zakładają, że pozytywne skutki pandemii COVID-19 dla tego sektora staną się w pełni widoczne w 2021 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.