17.10.2016/06:03

Rynek konsol i gier pudełkowych w Polsce

Według danych GfK pochodzących z badania panelowego sklepów detalicznych, w okresie od stycznia do sierpnia 2016 r., wartość polskiego rynku konsol i gier pudełkowych osiągnęła 510 mln zł i była niższa o 7,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Analizowany rynek obejmuje konsole do gier wideo (stacjonarne i przenośne) oraz gry konsolowe i komputerowe sprzedawane na nośnikach (tzw. box games).

Wartość sprzedaży w segmencie pudełkowych gier komputerowych spadła w analizowanym okresie o 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, jednocześnie wartość sprzedaży samych gier konsolowych wzrosła o 1 proc.

W segmencie konsol stacjonarnych w analizowanym okresie największy udział ilościowy (88 proc., wzrost o 12 proc.) osiągnęły konsole ósmej generacji, czyli PlayStation 4, Xbox One oraz Wii U. W analogicznym okresie roku ubiegłego udział ten wynosił 65 proc. Sprzedaż konsol siódmej generacji zanotowała aż 71-procentowy spadek, a ich udział w rynku wyniósł w obecnym analizowanym okresie 12 proc.

Biorąc pod uwagę strukturę sprzedaży gier na konsole stacjonarne według klasyfikacji PEGI (Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier PEGI zainicjowany w Polsce w 2009 roku przez Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego SPIDOR), nadal największy udział w rynku miały gry z ograniczeniem wiekowym 18+ (37 proc.), jednak ich udział w porównaniu z badanym okresem w roku ubiegłym spadł o 25 punktów proc.

W analizowanym okresie, podobnie jak w ubiegłym roku, największą popularnością cieszyły się gry przygodowe (31 proc.). Na kolejnych miejscach w rankingu popularności znalazły się gry typu shooter (18 proc.), RPG (12 proc.) oraz sport (10 proc.).

Powyższe analizy powstały w oparciu o dane pochodzące z prowadzonego od 22 lat przez GfK badania panelowego sklepów detalicznych, którego próbę stanowi prawie 6000 sklepów różnej wielkości z różnych branż (m.in. AGD, RTV, komputerowe, hipermarkety, sklepy z grami, sklepy internetowe, księgarnie, etc., bez sklepów FMCG). Na podstawie raportowanych danych, instytut GfK opracowuje analizy strukturalne – zagregowane dla całych kanałów dystrybucji i rynków.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.