01.06.2020/08:08

Rynek odzieży i obuwia w Europie Środkowej zmaleje w tym roku o 10 proc.

Jak prognozuje firma PMR w najnowszym raporcie, rynek handlu detalicznego odzieżą obuwiem w pięciu krajach z regionu Europy Środkowej (uwzględniając Czechy, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Słowację, niestety bez Polski) zmaleje w tym roku o około 10 proc., głównie w związku z pandemią koronawirusa. Tym samym wzrost o 9,5 proc. z minionego roku (do 10,8 mld euro) zostanie całkowicie wymazany.

We wszystkich krajach objętych analizą wartość rynkowa wzrosła w 2019 r. w walutach lokalnych, ale w bieżącym roku nastąpi spadek w całym regionie. Najwyższy wzrost (20% w ujęciu realnym) odnotowano w Rumunii, natomiast najniższy w Bułgarii, gdzie rynek wzrósł tylko o około 3%. PMR przewiduje, że tendencja wzrostowa powróci w regionie, w 2021 r., a kraje o najniższych dochodach rozporządzalnych per capita (Rumunia, Bułgaria) będą te o najwyższych wydatkach (Czechy, Słowacja).

Z raportu dowiadujemy się, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca, czescy konsumenci wydali 260 euro na odzież i obuwie w 2019 r., najwięcej w krajach Europy Środkowej. Z drugiej strony, przeciętny bułgarski konsument wydał 122 euro, najmniej w regionie. Krajem o najwyższym udziale segmentu odzieżowego w całości rynku C&F są Czechy, a o najniższym Rumunia.

We wszystkich przeanalizowanych przez PMR krajach udział segmentu odzieżowego ma się zmienić do 2025 r. jedynie nieznacznie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.