24.03.2017/10:56

Rynek piwa rzemieślniczego przekroczy w 2025 r. wartość 500 mld USD

Firma badawcza Grand View Research opublikowała raport, z którego wynika, że globalny rynek piwa rzemieślniczego osiągnie w 2025 r. wartość aż 502,9 mld dolarów. Niezwykle szybki rozwój tej kategorii ma związek m.in. z silnym popytem na piwa o niskiej zawartości alkoholu oraz na piwa smakowe.

Autorzy raportu „Global Craft Beer Market Research Report and Forecast to 2025" podkreślają, że produkcja piwa rzemieślniczego jest mocno promowana przez rządy takich krajów jak Australia, Nowa Zelandia, Belgia, Meksyk, Chiny oraz Wielka Brytania. Władze tych krajów doceniają pozytywny wpływ tego przemysłu nie tylko na wzrost gospodarczy, ale także na kreowanie nowych miejsc pracy. Jest to też biznes dochodowy, ponieważ konsumenci chętnie godzą się na wyższe ceny, jeśli dostają za to produkt lepszy jakościowo.

Wiodący producenci piwa rzemieślniczego to Austria, Belgia, Niemcy, Nowa Zelandia i USA – w tych krajach warzy się ok. 65% całej światowej produkcji, zarówno w ujęciu ilościowym, jak wartościowym. Na rynkach o największym procentowo spożyciu piwa rzemieślniczego szczególnie cenione są marki belgijskie.

Ponad 50% piwa rzemieślniczego sprzedaje gastronomia. Wysoka konsumpcja ma miejsce w restauracjach, barach i klubach krajów rozwiniętych gospodarczo, w tym Wielkiej Brytanii, Australii i Belgii. Sprzedaż w sklepach będzie szybko rosła w krajach rozwijających się, wraz ze wzrostem siły nabywczej konsumentów. W tych krajach wolniej będzie rosła sprzedaż w kanale gastronomicznym, ze względu na relatywnie wysokie ceny piw rzemieślniczych.

Szczególnie szybko rósł będzie popyt na piwa typu pale ale, IPA (Indian Pale Ale) oraz amber ale. Te odmiany są szczególnie cenione przez smakoszy ze względu na zrównoważoną kompozycje składników surowcowych – słód, chmiel, drożdże i woda. W związku z rozwojem rynku piwa popyt na te surowce również będzie szybko rósł.

Rynek europejski w perspektywie 2025 r. będzie największym odbiorcą piwa rzemieślniczego.

Największymi producentami piwa rzemieślniczego są firmy The Boston Beer Company, The Gambrinus Company, D.G. Yuengling and Son, Stone & Wood Brewing Co. oraz Chimay Beers and Cheeses.

Warto zaznaczyć, że na świecie funkcjonują różne definicje piwa rzemieślniczego. W Polsce jest ono kojarzone głównie z małymi, niekiedy wręcz domowymi browarami, które warzą piwo w ilościach raczej setek niż tysięcy litrów rocznie. Natomiast amerykańskie stowarzyszenie piwowarów Brewers Association klasyfikuje dany browar jako „rzemieślniczy”, jeśli spełnia łącznie trzy warunki:

Jest mały – produkuje nie więcej niż 6 mln beczek piwa rocznie

Jest niezależny – nie więcej niż 25% udziałów w przedsiębiorstwie ma firma z branży alkoholowej, która sama nie jest browarem rzemieślniczym

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.