31.03.2020/12:41

Rząd nakłada nowe obowiązki na sklepy! Ograniczenie klientów, godziny dla seniorów, dezynfekcja...

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek podczas konferencji prasowej nowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Wprowadzone zostaną m.in. odgórne limity osób w sklepach, ponadto w weekendy zamknięte pozostaną markety budowlane.

- Musimy dalej ograniczać dystans społeczny i tego dotyczą nasze ograniczenia - powiedział szef rządu. - Jeżeli chcemy, żeby życie gospodarczo-społeczne wracało po paru miesiącach do jako takiej normalności, to musimy wprowadzić dzisiaj te dodatkowe ograniczenia. Być może teraz właśnie jest ten najtrudniejszy moment w rozwoju epidemii, bo widzimy duże przyrosty. Wiemy, że będą jeszcze wyższe - podkreślił Morawiecki.

Rząd wprowadza w sklepach limit maksymalnie 3 osób na jedną kasę. To oznacza, że w przykładowym sklepie z 5 kasami przebywać będzie mogło jednocześnie 15 osób. Nie klientów, tylko osób - tak przynajmniej wynika ze słów Mateusz Morawieckiego.

- Wprowadzamy obowiązek, żeby nakładać przed sklepami rękawiczki, które mają dodatkowo chronić przed rozprzestrzenianiem epidemii - wskazał premier. Ogłosił też, że w weekendy zamknięte będą sklepy budowlane (mogą wciąż działać od poniedziałku do piątku). W soboty i niedziele otwarte pozostaną sklepy spożywcze, drogerie i apteki.

To nie koniec. - Sklepy spożywcze, drogerie i apteki, w godzinach od 10 do 12, otwarte będą tylko dla osób starszych powyżej 65. roku życia - oznajmił Morawiecki. W tych godzinach w placówkach handlowych nie będzie mógł przebywać nikt inny. Oczywiście osoby starsze mogą robić zakupy także o innych porach dnia, wtedy jednak będą ryzykowały kontakt z młodszymi klientami.

Prezes Rady Ministrów zaapelował też do seniorów "żeby starali się jak najrzadziej wychodzić do sklepu na zakupy, może raz na 2 dni". - Tego obowiązku nie narzucamy, ale zalecamy, żeby zakupy odbywały się jak najrzadziej, bo w ten sposób zmniejszamy śmiertelny mechanizm działania koronawirusa, przenoszenia się z człowieka na człowieka - powiedział Morawiecki.

Premier ogłosił też, że środki do dezynfekcji będą musiały być zapewnione w każdym sklepie, "nie tylko na wejściu". To samo będzie dotyczyło każdego zakładu pracy w Polsce.

- Nakładamy obowiązek dezynfekowania dystrybutorów na stacjach i miejsc, gdzie wciskamy chociażby kod PIN - dodał Morawiecki.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w środę 1 kwietnia.

Kliknij i przeczytaj rządowe wyjaśnienia, jak należy interpretować poszczególne przepisy (aktualnie wciąż czekamy na publikację nowego rozporządzenia ministra zdrowia).

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Junona 31.03.2020

    Trzeba się pewnie zapisać do Pisu aby dostać rękawiczki. A może wprowadzić obowiązek dla sklepów, że każdy wchodzący dostaje rękawiczki. Już widzę "koników" którzy przed wejściem do sklepów będą pożyczać rękawiczki kolejnym Klientom aby mogli wejść do sklepu. Oczywiście w reakcji na to będą patrole policji i patriotycznych działaczy inspekcyjnych goniących spekulantów. Bareja i komuna wracają w Pislamie bardzo szybko.

  • krystyna 31.03.2020

    Jak to sobie wyobraża premier że ktoś będzie stać przed drzwiami sklepu i będzie rozdawać rękawiczki , tylko skąd je brać , bo są jak na razie niedostępne tak jak i płyn do dezynfekcji nie dość że drogi , to jeszcze i są braki

  • ??? 31.03.2020

    A skąd wziąć rękawiczki??? Nie można ich przecież teraz nigdzie kupić.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.