17.11.2020/17:26

Rząd nie zlikwiduje godzin dla seniorów w sklepach. Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

- W chwili obecnej nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia dokonywania zakupów w godzinach 10-12 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia - czytamy w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich udzielonej przez przez Annę Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Poseł PO-KO Maciej Kierwiński w interpelacji zapytał, dlaczego w trakcie godzin dla seniorów (między 10 a 12, od poniedziałku do piątku) opiekunowie osób starszych nie mogą robić zakupów w imieniu seniorów. Chciał się także dowiedzieć, czy rząd planuje zmianę obowiązujących regulacji uwzględniającą tę kwestię.

W odpowiedzi Anna Schmidt z MRiPS wskazała, że celem obowiązujących aktualnie godzin dla seniorów jest ochrona osób powyżej 60. roku życia "przed ekspozycją na koronawirusa i minimalizowanie ryzyka zakażenia". - Obecnie zaleca się, aby osoby starsze nie wychodziły z domu lub wychodziły tylko np. po niezbędne zakupy. Ograniczenie liczby osób w tych placówkach, zwłaszcza osób młodych czy dzieci, którzy mogą chorować bezobjawowo i być nosicielami wirusa, służy właśnie temu celowi - czytamy.

- Takie rozwiązanie, służące ochronie seniorów, funkcjonowało już wiosną br. Wówczas uprawnione do zakupów w godzinach 10.00 – 12.00 były osoby powyżej 65 roku życia. Obecne rozwiązanie poszerza zatem grupę osób uprawnionych do dokonywania zakupów we wskazanych godzinach - dodała Anna Schmidt.

Zapewniła przy tym, że do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w związku z powyższym obostrzeniem "wpływają jedynie pojedyncze sygnały o ewentualnych trudnościach w realizacji usług przez opiekunów osób niepełnosprawnych". - Jednakże w przypadku wystąpienia trudności w realizacji usług opiekuńczych, w pierwszej kolejności należy rozważyć wprowadzenie w dotychczasowym systemie pracy opiekunów świadczących usługi; takich rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią dokonywanie zakupów osobom potrzebującym - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

- Podejmujemy również akcje uświadamiania podopiecznych, że obecnie w związku z ograniczeniami, kwestia zaopatrzenia ich gospodarstwa domowego, musi ulec reorganizacji i konieczne jest prawidłowe zaplanowanie zakupów. Biorąc pod uwagę powyższe, w chwili obecnej nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia dokonywania zakupów w godzinach 10-12 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia - zapewnia Anna Schmidt.

Przedstawicielka MRiPS zauważa, że we wskazanych godzinach sprzedawca może obsłużyć inną osobę wyłącznie w sytuacji, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Wprowadzone zostały także wyjątki od godzin dla seniorów w hurtowniach, a także w sklepikach szkolnych.

Przypomnijmy, że aktem normatywnym regulującym kwestie godzin dla seniorów jest rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 9 października 2020 r. Zapisano w nim, że obiekty handlowe lub usługowe oraz placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub świadczeniu usług pocztowych, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Przeciwko godzinom dla seniorów protestują właściciele sklepów i sieci handlowych. W ankiecie przeprowadzonej przez Grupę Eurocash o to, jakie zmiany przedsiębiorcy wprowadziliby w sklepach, gdyby mieli taką możliwość, dysponując aktualną wiedzą po kilku miesiącach epidemii koronawirusa, aż 90 proc. z nich zrezygnowałaby właśnie z godzin dla seniorów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także