28.04.2020/12:38

Rząd ogłosi w środę szczegóły drugiego etapu luzowania restrykcji

Według poniedziałkowych zapowiedzi ministra Szumowskiego, dzisiaj rząd ustami premiera Morawieckiego miał podać do wiadomości publicznej szczegóły drugiego etapu luzowania restrykcji sanitarnych. Jednak konferencję prasową przełożono na jutro. Powody nie są znane.

W poniedziałek 27 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska zapowiedział, że dzisiaj – 28 kwietnia – podczas konferencji prasowej rządu premier Morawiecki przedstawi założenia i harmonogram drugiego etapu odmrażania gospodarki. Minister nie podał szczegółów planowanych złagodzeń, potwierdził jednak, że będą one dotyczyć handlu detalicznego i nie wykluczył, że obejmą także galerie i centra handlowe.

Jednak dzisiaj, po zakończeniu posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, rzecznik rządu Piotr Muller ogłosił, że „obecnie ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w II etapie”. Minister zapowiedział, że jutro premier Morawiecki przedstawi „datę oraz zakres kolejnego etapu”.

Dla branży handlowej każde, nawet jednodniowe opóźnienie decyzji w sprawie tzw. II etapu luzowania to zła wiadomość. Detaliści niecierpliwie czekają na ogłoszenie terminu luzowania i planowanych na drugi etap rozwiązań. Szczególnie ważne jest, jakie będą przyjęte przez rząd rozwiązania dotyczące galerii handlowych – czy otwarte zostaną sieci non-food, jakie będą decyzje dotyczące sektora HoReCa, jakie ograniczenia sanitarne będą obowiązywać klientów, np. czy ograniczona będzie ich liczba i w jaki sposób.

Decyzje rządu w sprawie luzowania gospodarki są oczywiście pilnie wyczekiwane przez branżę spożywczą i FMCG. Na harmonogram i zakres działań niecierpliwie czekają producenci żywności, rolnicy, sieci spożywcze, drogerie i apteki, sektor HoReCa, ale też branża turystyczna czy usługi.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • egv 29.04.2020

  pieski na krótkiej smyczy chazarskich masonów zza wielkiej wody

 • Niezadowolony 28.04.2020

  Morawiecki król biurokracji i reszta skutecznie utrudniają prosperowanie przedsiębiorców w Polsce papierologia i kary za co się tylko da to ich prawdziwą twarz komplikowanie prostych rzeczy to Specjalność tego rządu

 • Reniaterka 28.04.2020

  Kto będzie pracował w tych galeriach skoro dalej nie wiadomo co z maluchami zrobić a czy szefostwo zgodzi się na kolejne tygodnie zasiłku opiekuńczego i czy ZUS to wytrzyma....

 • Gfdfhg 28.04.2020

  Mamy was dość katodziadownia pisbolszewicka

 • Marek 28.04.2020

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

 • Heandel 28.04.2020

  Nie rząd a biuro polityczne pisu z Nowogrodzkiej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.