14.11.2019/16:39

Rząd ponownie zaskoczył. Podwyżka akcyzy na alkohol wyższa od zapowiadanej!

W czwartek rząd przyjął nowelę ustawy akcyzowej. Zakłada ona 10-procentowy wzrost stawek na alkohole i tytoń, mimo że przed wyborami przyjęto w budżecie podwyżkę o 3 proc.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że spodziewane wpływy z tego tytułu w 2020 roku wyniosą 1,7 mld zł. W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że podwyżka akcyzy dotyczyć będzie używek takich jak: alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki zmianie budżet może zyskać w 2020 roku 1,7 mld zł. Dane uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

Co ciekawe, jeszcze przed wyborami, w budżecie przyjętym we wrześniu, zakładano wzrost stawek akcyzy o 3 proc. Obecnie wprowadzone zmiany oznaczają według wyliczeń rządu, że za butelkę wódki o pojemności 0,5 litra trzeba będzie zapłacić więcej o 1,4 zł, za paczkę 20 papierosów – 1,02 zł więcej, a za wyroby nowatorskie (np. podgrzewany tytoń) – 3,38 zł za 100 g wyrobu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Dziad 14.11.2019

    Naobiecywało się, to teraz szuka się kasy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.