14.03.2017/11:42

Rząd przyjmie stanowisko ws. handlu w niedziele w ciągu dwóch tygodni

Potwierdziły się informacje portalu wiadomoscihandlowe.pl, że rząd nie przyjął jeszcze stanowiska ws. handlu w niedzielę. Przypomnijmy, minister Henryk Kowalczyk w piątek twierdził, że stanowisko takie już zostało przyjęte. Teraz słowa te dementuje rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rzecznik rządu stwierdził w poniedziałek 13 marca, że stanowisko rządu w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest już praktycznie gotowe. Jak oznajmił, kwestia ta ma zostać poruszona podczas posiedzenia Rady Ministrów w terminie "do dwóch tygodni maksymalnie".

Odnosząc się do stanowiska rządu, Bochenek powiedział w poniedziałek: - Ono już jest wypracowane, właściwie przygotowane, wydyskutowane pomiędzy resortami. Powinno już pojawić się też na Komitecie Stałym i jak już przejdzie przez Komitet Stały, dopiero wtedy pojawi się na Radzie Ministrów.

Jak dodał Bochenek podczas briefingu, rząd "jest za tym, żeby ograniczyć handel w niedzielę". Wciąż brakuje jednak jednoznacznej deklaracji przedstawicieli rządu w zakresie tego, jak takie ograniczenie miałoby wyglądać w praktyce.

- Które podmioty będą mogły być otwarte, do których może godzin, bo różne rozwiązania funkcjonują w wielu krajach zachodniej Europe - w wielu krajach zachodniej Europy zakaz handlu w niedzielę funkcjonuje. Natomiast my jesteśmy definitywnie i jednoznacznie przeciwko karaniu więzieniem za naruszanie tego zakazu. To jest element, który na pewno w tym stanowisku dość jednoznacznie wybrzmi - powiedział Bochenek.

Rzecznik rządu zapytany o to, przez ile niedziel w miesiącu obowiązywać będzie zakaz, odparł: "To w tym momencie jeszcze jest dyskutowane".

Przypomnijmy, w piątek 10 marca minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów oznajmił na antenie TV Republika, że rząd przyjął dzień wcześniej stanowisko ws. handlu w niedzielę. Jak wówczas powiedział przewodniczący KSRM, w stanowisku rządu nie została określona liczba niedziel w miesiącu, w które powinien obowiązywać zakaz, ale rząd "wypunktował niektóre rzeczy, np. zbyt ostre kary za złamanie zakazu".

- Jesteśmy za dalszymi pracami. Część ministrów była za stopniowym zwiększaniem, ja jestem za tym, aby we wszystkich był zakaz - powiedział Kowalczyk w TV Republika.

Projekt oficjalnego stanowiska rządu - przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - ujawniliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl już na początku lutego. Zapoznać się z nim można pod tym linkiem.

Zobacz także:
Biskupi mówią "nie" jednej lub dwóm niedzielom wolnym od handlu. Tylko całkowity zakaz!
Izba Gospodarki Elektronicznej: Sklepów internetowych nie można zamknąć w niedzielę!
Zakaz handlu w niedziele - ujawniamy projekt oficjalnego stanowiska rządu

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Karol 15.03.2017

    Jak widać w samym PiSie zdania są podzielone, bawet człowiek prezydenta ma wątpliwości! PiSie, jeszcze nie jest za późno na refleksję i analizę

  • Wyklęty i zakazany 15.03.2017

    No to teraz czekamy teraz na zakazy dotyczące rowerów, np. zakaz pedałowania w odległości mniej niż 500 metrów w niedziele od kościołów, zakaz (nakaz) dla kobiet dotyczący noszenia sukienek takich, żeby były nie wyżej niż 23,78 cm od ziemi, zakaz dla psów dotyczący szczekania w godzinach 18.47 - 7.58 w miastach o liczbie ludności ponad 71 tysięcy, zakaz oglądania innych telewizji niż TVP PIS propaganda, itp, itd. PIS może wymyślić jeszcze nie jedną głupotę lub ograniczenie konstytucyjnych swobód obywatelskich.

  • Tomasz R. 14.03.2017

    Sami już nie wiedzą czy uchwalili to stanowisko czy nie. Czy ktoś tam tym zarządza... To pytanie pozostawie bez odpowiedzi.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.