24.11.2021/08:40

Rząd przymierza się do obniżki VAT na niektóre produkty, by chronić konsumentów przed drożyzną

Rząd przygotowuje pakiet rozwiązań, które mogłyby złagodzić skutki galopującej inflacji. Wśród propozycji ma się znaleźć obniżka stawek VAT na niektóre produkty. Trwają analizy, czy ta decyzja nie przyczyni się do dalszego wzrostu cen – ustalił nieoficjalnie portal Dziennik Gazeta Prawna.

Rozmówca DGP przyznał, że tzw. tarcza antyinflacyjna nie może być zbyt kosztowna, bo to mogłoby wywołać impuls inflacyjny. Zaznaczył, że niektóre rozwiązania – szczególnie dotyczące kwestii podatkowych, będą miały charakter tymczasowy. Ujawnił zapowiedzi premiera Morawieckiego, że przynajmniej część z nich będzie wdrożona jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Problemem może się okazać stanowisko Komisji Europejskiej, która może uznać niektóre instrumenty tarczy za niedozwoloną pomoc publiczną. Może to dotyczyć podatku VAT – zawieszenie jego poboru może spotkać się ze sprzeciwem Komisji, która np. w przypadku obniżki podatku na gaz LPG może mieć zastrzeżenia, ponieważ to paliwo tankują nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, które konkurują na rynku unijnym z przedsiębiorstwami z innych krajów.

Według wcześniejszych zapowiedzi premiera Morawieckiego, tarcza antyinflacyjna miała zawierać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii – to wzrost cen tych produktów przyczynił się, zdaniem premiera, do gwałtownego przyspieszenia inflacji.

Czytaj więcej na stronie gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także