29.05.2020/18:06

Rząd rusza z negocjacjami w sprawie przejęć i stworzenia państwowej sieci sklepów

Już w przyszłym tygodniu przedstawiciele rządu mają rozmawiać ws. potencjalnego przejęcia pierwszej sieci sklepów - dowiedział się money.pl.

O planach resortu poinformował Artur Soboń wiceszef resortu aktywów państwowych. Nie chciał zdradzić zbyt wielu szczegółów i terminów, ale z informacji money.pl wynika, że sprawa jest już zaawansowana.

Rząd chce przejmować mniejsze sieci spożywcze i stworzyć z nich dużą państwową spółkę. Resort aktywów już zabrał się do pracy. Już w przyszłym tygodniu mają się odbyć pierwsze spotkania na temat przejęć.

Przypomnijmy co kilka dni temu mówił mówił wiceminister uzasadniając powołanie takiego projektu. – Bylibyśmy obecni od pola do stołu – powiedział Artur Soboń i dodał, że sieć sklepów kontrolowana przez państwo uzupełniłaby, to nad czym pracuje teraz resort, czyli nad obecnością państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych. Zdaniem wiceministra, byłoby to dobre rozwiązanie dla producentów rolnych, które na tym rynku działają.

– Nie sugeruję, że tak wielka branża o tak dużym eksporcie i pozycji w polskiej gospodarce, będzie branżą znacjonalizowaną. To jest nierealne i niepotrzebne, ale chcemy być tam obecni, gdzie jesteśmy w stanie zapewniać rentowność produkcji rolnikom w dłuższej perspektywie czasowej.

Artur Soboń powiedział, że MAP nie zbuduje organicznie takiej sieci sklepów. – Trzeba byłoby zastanowić się nad tym, co jest na rynku – stwierdził.

W instytucjonalny handel żywnością zaangażowały się wcześniej Lasy Państwowe. Sieć delikatesów „Dobre z Lasu”, która sprzedawała produkty z dziczyzny, nie otworzyła szumnie zapowiadanych sklepów. Działa tylko jeden sklep w Warszawie, bistro w warszawskim Wilanowie i sklep internetowy.

Minister Artur Soboń rozumie potrzebę budowania skali przy inwestycji w rozwój projektu resortu, bo zapytany o przejęcie jakiej wielkości sieci byłby zainteresowany – wielu lokalnych czy ogólnopolskiej odpowiedział, że w tym biznesie skala ma sens. – Jeśli miałoby to mieć znaczenie dla producentów rolnych, to skala musi być odpowiednia – zaznaczył wiceminister.

Więcej na money.pl

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Darek 01.06.2020

  Co by tu jeszcze zalepsuć?

 • h2o 01.06.2020

  ludzie, uszczypnijcie mnie!!!
  to musi być zły sen...

 • JM 30.05.2020

  UOKiK już rozmawia od dłuższego czasu z Biedronką :)

 • dokąd zmierzamy ? 30.05.2020

  GS--, PSS-y i PGR-y wracają...?

 • Znawca 30.05.2020

  No tak nie ma już gdzie obsadzać zasłużonych towarzyszy to trzeba stworzyć nowe miejsca dla prezesów dyrektorów itd.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.