25.11.2016/11:08

Rząd szykuje bat na nierzetelnych płatników

Rząd pracuje nad regulacjami, które mają ułatwić dochodzenie wierzytelności. To część przygotowywanych przez Ministerstwo Rozwoju „100 zmian dla firm – pakietu ułatwień dla przedsiębiorców”. Celem jest m.in. poprawienie płynności małych i średnich przedsiębiorstw.

Będący częścią pakietu ułatwień dla przedsiębiorców „Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności” zawiera szereg propozycji, które powinny być korzystne dla przedsiębiorców. Z jednej strony mają one umożliwić bardziej świadomy dobór kontrahentów, poprzez możliwość dokonania lepszej oceny ich wiarygodności finansowej. Z drugiej strony proponowane zmiany pozwolą na szybsze i tańsze dochodzenie wierzytelności od nierzetelnych, opóźniających się z płatnościami partnerów biznesowych.

Mniejsze koszty obsługi prawnej

Jedną ze zmian zaproponowanych w projekcie jest podwyższenie z 10 000 zł do 20 000 zł górnego progu wartości sporu dla spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym. Konieczność podwyższenia progu była już postulowana od pewnego czasu. Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy będą mieli możliwość dochodzenia wierzytelności w szybszy i prostszy sposób. Korzyści finansowe dla firm będą związane zarówno z niższą opłatą sądową, jak i mniejszymi kosztami obsługi prawnej.

Łatwiejszy wgląd w kondycję finansową kontrahentów

Rządowy projekt zakłada również wprowadzenie przepisów usprawniających działanie biur informacji gospodarczej, dzięki którym możliwe stanie się ustalenie wiarygodnego i możliwie pełnego obrazu kondycji finansowej i wypłacalności kontrahenta. Przedsiębiorcy korzystający z usług tych biur będą mieli szerszy dostęp do informacji, a tym samym będą mogli świadomiej dobierać biznesowych partnerów. Firmy niemające wiarygodnej historii płatniczej powinny liczyć się z gorszymi warunkami handlowymi umów oraz koniecznością składania dodatkowych zabezpieczeń.

Dodatkowym źródłem informacji dla biur informacji gospodarczej ma być również Rejestr Należności Publicznoprawnych, do którego wpisywane byłyby dane dotyczące zaległości o charakterze publicznoprawnym (zobowiązania podatkowe, kary administracyjne, należności celne, grzywny). Ponadto biura informacji gospodarczej będą miały możliwość uzyskania danych z rejestru egzekucji prowadzonego przez Krajową Radę Komorniczą, dotyczących egzekucji komorniczych umorzonych z powodu ich bezskuteczności.

Skuteczniejsze odzyskiwanie należności

Dalsze zmiany objęte „Projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności” mają na celu przyspieszenie postępowania zabezpieczającego. Powinny one przyczynić się do częstszego sięgania przez wierzycieli do tego środka prawnego. Obecnie, m.in. z uwagi na długość procedur, jest on stosunkowo rzadko stosowany. Także umożliwienie komornikom żądania od dłużnika ujawnienia informacji o czynnościach dokonanych w ciągu ostatnich pięciu lat z pokrzywdzeniem wierzyciela stanowi dobry początek zmian, mających poprawić skuteczność egzekucji komorniczych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.