17.07.2017/07:42

Rząd szykuje nową opłatę za plastikowe butelki

Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowymi przepisami, wprowadzającymi kaucję od plastikowych butelek - podaje "Rzeczpospolita". Szczegółowe propozycje resortu nie są jeszcze znane, jednak pomysł już teraz budzi emocje w branży napojowej, handlowej i nie tylko.

Z informacji gazety wynika, że za wdrożenie systemu zbiórki opakowań po napojach odpowiadałyby głównie sklepy. Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, w rozmowie z "Rz" zauważa, że w małych placówkach handlowych nie ma wystarczająco dużo wolnej powierzchni na postawienie automatów do tego celu.

Z kolei Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności zauważa, że ewentualne wdrożenie podobnego systemu "byłoby na pewno bardzo kosztowne" oraz "z pewnością zwiększyłoby koszty funkcjonowania przedsiębiorstw". Zdaniem Gantnera, wprowadzenie opłat za plastikowe butelki mogłoby również wpłynąć na podwyżkę cen napojów i wody butelkowanej.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", kaucje za opakowania po napojach nie obowiązują w Polsce od czasów PRL.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Adi 17.07.2017

    W Niemczech butelka plastikowa czy puszka kosztuje 25centow i zadna nie lezy na ziemi bo kazdy chce odzyskac te centy wiec jak najbardziej powinnismy cos takiego miec !

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.