11.01.2022/15:19

Rząd tnie podatki w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0! Stawka 0 proc. VAT m.in. na żywność i nawozy!

Rząd w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 czasowo obniża VAT na wybrane produkty. Stawką 0 proc. VAT objęta będzie m.in. żywność. Premier Morawiecki apeluje do przedsiębiorców o odpowiednie obniżenie cen produktów.

– Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, ale jest to bardzo ważne i tutaj apeluję także do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi, produktami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów o 5 proc. – wzywał premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w KPRM.

Zerową stawką VAT czasowo objęte będą także nawozy kupowane przez rolników i służące do produkcji rolnej. Rząd chce w ten sposób ograniczyć wzrost cen żywności – koszt produkcji płodów rolnych to w istotnym stopniu koszty nawożenia i eksploatacji maszyn rolniczych.

Obniżone też zostaną koszty nośników energii i ciepła. Stawka VAT na gaz wyniesie 0 proc., a na prąd i ciepło 5 proc.

VAT na paliwo będzie okresowo wynosił 8 proc. Rząd zapewnia, że obniżka podatków na paliwo przełoży się na spadek cen benzyny bezołowiowej do ok. 5 zł. Poza obniżką VAT, rząd ogłosił ponadto przedłużenie obniżki akcyzy na paliwa do końca lipca 2022 r.

Premier Morawiecki podkreśla, że obniżka podatków ma zmniejszyć presję inflacyjną w sytuacji ”powszechnego wzrostu cen w UE” oraz kryzysu energetycznego.

Według rządowych szacunków, na zerowym VAT na żywność przeciętna rodzina oszczędzi ok. 45 zł miesięcznie.

 

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • free 12.01.2022

  przecież o to chodzi, żeby uwalić sektor małych i średnich firm, one w dużej mierze są jeszcze niezależne i są w polskich rękach...w nowym wspaniałym świecie klasa średnia nie ma prawa bytu, lud musi wyciągać rękę do tzw. władzy po tę przysłowiową miskę ryżu, i ją dostanie... ale pod warunkiem, że będzie grzeczny i posłuszny władzy...to ten nowy wspaniały świat, Morawiecki i reszta kasty to tylko żołnierzyki globalistycznej geriatrii

 • fryc 12.01.2022

  obniżka bez sensu.skutek po paru miesiącach będzie odwrotny od zamierzonego.

 • Nik 11.01.2022

  Ta zerową stawka na nawozy to nabijanie kasy ukrainie ,gdyż większość nawozów oferowanych w Polsce pochodzi z ukrainyprzez to produkcja nawozów produkowanych w Polsce spadła do zera.

 • Nickt 11.01.2022

  I cyk korekta marż w sieciach handlowych o równowartość VAT! A potem powrót VAT-u i ceny będą takie, że nawet z tą miską ryżu może być różnie.

 • Nickt 11.01.2022

  Efekt będzie taki, że ceny i tak wzrosną, a potem wróci z powrotem VAT i będzie jeszcze drożej niż w punkcie wyjściowym. Ja już powoli wypisuję się z tego kraju zwanego Polską bo suma absurdów obserwowanych każdego dnia sprawia, że nie mam już siły na nic. Jedno wiem: Polacy będą zasuwać za miskę ryżu do końca świata i jeden dzień dłużej.

 • hk 11.01.2022

  Ten facet nie ma pojęcia o funkcjonowaniu przedsiębiorstw, na dodatek teraz, wciąż w covidowej zapaści. Wszystkie surowce zdrożały, energia, transport, opakowania, wzrosła płaca minimalna, itd. itd... a rząd chce na gospodarkę przerzucić obniżki cen. Państwo rezygnuje z VATu, który dostaje od firm i chce, żeby firmy jeszcze 5% dołożyły! Miszcz! Ale płac nie obniżamy, nikogo nie zwalniamy, bo zaraz będzie, że przedsiębiorca to krwiopijca. To skąd na to wziąć? Ciekawe, ile firm to przeżyje. Na pewno nie te mniejsze.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także