24.07.2019/15:18

Rząd wreszcie opublikował projekt nowelizacji ustawy o podatku handlowym!

Autorzy projektu ustawy w następujący sposób tłumaczą zamiar przyspieszenia o cztery miesiące momentu, od którego naliczany byłby podatek handlowy: - Istnieje potrzeba zastosowania projektowanych środków prawnych polegających na skróceniu ustalonego ustawą okresu zawieszenia opodatkowania dla ochrony interesu publicznego, z którym wiąże się zapewnienie finansowania celów polityki społecznej rządu, w szczególności w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, dla których planowane świadczenia finansowane będą m. in. z wpływów z podatku od sprzedaży detalicznej - napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Jak dodano, "ważąc interesy podatników-przedsiębiorców i potrzeby osób niepełnosprawnych, w ocenie projektodawcy, należy dać pierwszeństwo osobom niepełnosprawnym. - Charakter czasowy zawieszenia podatku był oczywisty dla przedsiębiorców i wiązał się z trwającym postępowaniem przed SUE. Każdorazowo podatek był zawieszany na pewien okres. Podatnicy jako posiadający wiedzę o rozstrzygnięciu SUE, które było powszechnie dostępne i komentowane publicznie nie powinni być zaskoczeni przyjętym rozwiązaniem w zakresie terminu, od którego przewiduje się pobór podatku. Termin odwieszenia podatku (od 1 września 2019 r.) wiąże się z planowaną od października tego roku wypłatą świadczeń pieniężnych dla osób niepełnosprawnych - wskazano w uzasadnieniu.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, majowy wyrok SUE "oznacza, że podatek od sprzedaży detalicznej może być pobierany, brak jest zatem konieczności dalszego zawieszenia obowiązywania przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej".

- Projektowana ustawa jest konsekwencją wyroku SUE - napisało Ministerstwo Finansów, zaznaczając jednak, że wyrok ten jest nieprawomocny. - Z uwagi na możliwość skorzystania przez KE z prawa do złożenia odwołania od niego i na przebieg postępowania w drugiej instancji, zasadne jest przedłużenie terminu wpłat podatku od sprzedaży detalicznej - podkreślało MF, trafnie - jak widzimy - przewidując kroki, jakie podejmie Bruksela.

Przypomnijmy, że płatnikami podatku handlowego mają być sprzedawcy detaliczni dokonujący sprzedaży towarów na rzecz konsumentów (w lokalu oraz poza lokalem przedsiębiorstwa). Podatkowi nie podlega sprzedaż towarów na odległość (sprzedaż przez internet).

Przedmiotem opodatkowania jest przychód ze sprzedaży detalicznej, a kwota wolna od podatku została ustanowiona na poziomie 17 mln zł miesięcznie. Podstawą opodatkowania jest osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • MAF 25.07.2019

    Wielokrotnie formułowane ostrzeżenia przed skutkami nadal są w mocy i chyba tylko ZZ nie biora ich pod uwagę, ale coż - taka "karma". Niedziele, odpowiedzialnośc podmiotów zbiorowych, podatek i coś tam jeszcze wśród regulacyjnych nowości - moim zdaniem firmy o słabszych wynikach zaczną wycofywać sieci z Polski. Pewnie też spróbują ruchów restrukturyzacyjnych by wpaść w niższy próg podatkowy - powodzenia życzę, ale to wiele nie pomoże. Przetrwają najsilniejsi czyli tzw. dyskonty i wielkie franczyzy. Spadnie potencjał zakupowy handlu (i sprzedażowy też) - będąc producentem już martwiłbym się o ceny zakupu i ceny sprzedaży w kompensującym ubytki handlu. Jeśli do tego zachwiałby się eksport, to zbilansowane rynki żywnościowe mogą się nieco "zachwiać". Ale - co nas (handel) nie zabije to nas wzmocni, choć dotyczy to niektórych. Konkurencja bowiem przybierze drapieżne formy. I tyle - szkoda, że nie cenimy tego co mamy w gospdarce najlepszego, czyli właśnie handlu. Ściskam mocno dłonie, MAF

  • Dark 25.07.2019

    Dramat jakiś.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.