30.12.2016/13:25

Rząd zajmie stanowisko ws. zakazu handlu w niedziele

Rada Ministrów przygotowuje swoje stanowisko ws. obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który wpłynął do Sejmu we wrześniu br. - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Nieoficjalnie mówi się, że stanowisko to poznamy już w styczniu 2017 r.

- Prace nad projektem stanowiska rządu (...) obejmują także kwestie oceny skutków finansowych i społecznych proponowanych rozwiązań prawnych. Obecnie trwa analiza szeregu uwag i propozycji zgłoszonych przez resorty w ramach uzgodnień międzyresortowych do projektu stanowiska rządu - usłyszeliśmy w Biurze Promocji i Mediów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przedstawiciele MRPiPS dodają, że w projekcie stanowiska rządu zwrócona zostanie uwaga także na konieczność "wnikliwego rozważenia wszelkich uwag i wątpliwości wyrażanych przez różne środowiska i podmioty zainteresowane przedmiotowym projektem ustawy, a także propozycji innego podejścia do tego zagadnienia".

Przypomnijmy, zgodnie z regulaminem pracy Rady Ministrów, rząd miał prawo zdecydować o nieprzedstawieniu stanowiska do pozarządowego projektu ustawy. Rada Ministrów postanowiła jednak zabrać głos w tej sprawie, tym bardziej, że wokół obywatelskiego projektu narosło w międzyczasie wiele kontrowersji, o których pisaliśmy już na portalu wiadomoscihandlowe.pl. Chodzi nie tylko o pomysł karania więzieniem za nieprzestrzeganie zakazu handlu w niedziele, lecz również o liczne błędy redakcyjne i nieprecyzyjne definicje.

O tym, że projekt, którym wkrótce zajmie się sejmowa podkomisja, zawiera wiele błędów, przekonane jest Biuro Analiz Sejmowych. - Wskazać należy, że projekt wymaga dopracowania od strony redakcyjnej, ponieważ zawiera liczne błędy interpunkcyjne (właściwie nie uwzględnia interpunkcji, jeśli chodzi o potrzebę zakończenia wypowiedzenia) oraz w sposób nieuzasadniony nazwy aktów prawnych i ich jednostek redakcyjnych rozpoczynają w nim wielkie litery - to tylko jedna z najlżejszych uwag przedstawionych w ekspertyzie przygotowanej przez Biuro Analiz Sejmowych. Inne, znacznie poważniejsze uwagi, brzmią następująco:

- Projekt obarczony jest uchybieniami natury legislacyjnej. Jego istotną wadą jest to, że prostą w zasadzie normę, jaką jest zapewnienie, aby niedziela była dniem wolnym od pracy, wdraża poprzez wyjątkowo skomplikowaną strukturę przepisów (projekt zawiera szereg pojęć nieznanych systemowi prawa, których nie definiuje, a także liczne odesłania do innych przepisów)

- Problematyczne jest jednoznaczne ustalenie celu projektu. Analiza jego postanowień nie pozwala na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ma on chronić pracownika przed przymuszaniem do pracy w niedzielę, konsumentów przed szkodami wynikającymi z korzystania z handlu w ten dzień, czy też projekt ma na celu uczynić niedzielę dniem, w którym handel jest zabroniony

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • PIS niszczy Polskę 02.01.2017

    Litościwi są CI działacze Solidarności wspierani przez łasy na kasę kler. Zamiast więzienia kara w wysokości 10% obrotów przy średniej rentowności w handlu na poziomie 1%. Przecież to natychmiastowe bankructwo i pozbawienie przy okazji pracy iluś pracowników z których część być może należy do Solidarności. A wzrost PKB który spadł z 4,3% za rządów PO do poniżej 2% obecnie spadnie nam do wartości ujemnych. Ale Kaczyński powiedział , ze Polacy mogą żyć w biedzie aby za to zgodnie z jego chorą, pisowską wizją. Podobnie przysłużył się Kubie Castro.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.