18.01.2017/09:36

Rząd zamrozi rynek apteczny

Poselski projekt zmian na rynku aptecznym zyskał poparcie Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zarekomendowała przyjęcie poselskiego projektu zmian w prawie farmaceutycznym w całości. Przewiduje on m.in. wydawanie zezwoleń na otwieranie nowych aptek wyłącznie farmaceutom lub kontrolowanym przez nich spółkom. Otwieranie aptek ma być zależne od kryterium geograficznego i demograficznego, a jeden farmaceuta nie mógłby mieć więcej niż 4 apteki.

Projekt zmian oznacza więc zamrożenie rynku. Na razie posłowie nie są zgodni, czy w spółkach osobowych, otwierających apteki, będą mogli mieć udziały wyłącznie farmaceuci czy również inwestorzy bez tego wyższego wykształcenia.

Projekt popiera Naczelna Rada Aptekarska, która uważa, że zmiany ukrócą agresywną ekspansję sieci. Zastrzeżenia ma za to Ministerstwo Rozwoju, uważające, że zapis ograniczający liczbę posiadanych aptek do czterech osłabi pozycję aptek negocjujących z hurtownikami ceny, co będzie oznaczało wzrost cen leków dla klientów. 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Fidel C. z Kuby 19.01.2017

    Potwierdza się, że PIS to komuna w czystej postaci. Wszyscy za to zapłacimy wolniejszym wzrostem gospodarczym i osłabieniem pozycji Polski. Z tygrysa Europy Polska staje się kotkiem pierwszego sekretarza pisu z Nowogrodzkiej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.