18.07.2018/10:17

Sąd odstąpił od ukarania właścicielki sklepu winnej złamania zakazu handlu w niedziele!

W pierwszym procesie w sprawie złamania zakazu handlu w niedziele, wydanym 28 maja przez Sąd Rejonowy w Bartoszycach zapadł bezprecedensowy wyrok. Sąd uznał właścicielkę sklepu winną złamania zakazu handlu w niedziele, ale odstąpił od wymierzenia kary. Uzasadnienie wyroku zapewne da wiele do myślenia zarówno przedsiębiorcom, jak i prawodawcom i kontrolerom.

Sąd Rejonowy w Bartoszycach II Wydział Karny uznał obwinioną A. Z. winną tego, że prowadząc działalność gospodarczą Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe (...) A. Z. w B., w niedzielę w dniu 18 marca 2018 r. w placówce handlowej – sklepie przy ul. (...) w B. wbrew zakazowi powierzyła dwóm osobom zatrudnionym wykonywanie pracy sprzedawcy.

Jednocześnie Sąd uznał, że w tym wypadku zasadnym jest odstąpienie od wymierzenia kary, której wysokość kształtować się mogła w granicach od 1.000 do 100.000 zł. W uzasadnieniu wyroku Sąd argumentuje następująco:

„Niewątpliwie obwiniona dopuściła się zarzucanego jej czynu motywowana chęcią osiągnięcia nielegalnego dochodu, co jednakże biorąc pod uwagę charakter prowadzonej przez nią działalności, nie może wymagać jedynie piętnowania. Jak wskazano, A. Z. od wielu lat prowadzi sklep spożywczo – monopolowy czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i zapewne w ten tylko sposób rywalizować może z coraz to mocniej naciskającą konkurencją w postaci chociażby supermarketów. Tym samym oczywistym jest, iż w wypadku zakazu handlu w niedziele i święta musiałaby liczyć się z utratą znacznej części dochodów, a co za tym idzie poszukiwanie przez nią możliwości zniwelowania ograniczeń wynikających z ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. było dla niej niezwykle ważne.”

Dodatkowo Sąd zwraca uwagę na tryb i okoliczności uchwalania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, wrzucając kamyczek do ogródka ustawodawcy:

„Należy zaznaczyć, iż ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele i święta, uchwalona została w dość szybkim tempie, a jej wejście w życie nie zostało poprzedzone jakąkolwiek kampanią informacyjną, która chociażby w nieznaczny sposób wpływałaby na świadomość często nie mających zbyt wielkiego doświadczenia prawniczego przedsiębiorców, umożliwiając uniknięcia im nieprawidłowego interpretowania nowych przepisów, tym samym chroniąc ich od popełnienia nielegalnych zachowań” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • xxxxx 19.07.2018

  Brak słów. Teraz wszyscy niech otwierają sklepiki w niedzielę i odwołują się od wyroków. Ciekawe jaki odsetek będzie umorzeń w stosunku do PISIORÓW a jaki do pozostałych.

 • tlk 19.07.2018

  Głupie prawo. Głupi wyrok. Głupi sklep.

 • sdr 19.07.2018

  Gdzie tu równość podmiotów wobec prawa? Dlaczego A.Z. ma mieć możliwość zarabiania w niedzielę, a markety nie? Sędziowski bolszewizm PiSu.

 • Nowak 18.07.2018

  To jakaś kpina a nie wyrok. Sędzia jak widać aktywnie zajmuje się polityką, zresztą jakby biedna pani przedsiębiorca chciała handlować to wystarczyłoby pofatygować dupsko i samemu stanąć za ladą. Kpina!!!

 • Janekkat 18.07.2018

  Bzdura. Jak to nie zostało poprzedzone żadną informacją. Wszyscy o tym wiedzieli i co oznacza że szybko worowadzona. Jaki okres to krótko a jaki długo.

 • das 18.07.2018

  Brawo dla Pani sędzi! Odrobina rozsądku w gąszczu tej pisowskiej wszechobecnej głupoty.

 • ddx 18.07.2018

  Brawo dla Sądu! Precz z KOMUNĄ!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.