09.07.2020/16:18

Samochody elektryczne będą dowozić towary z Carrefoura

Carrefour Polska rozpoczął testowanie elektrycznych samochodów dostawczych z nowatorskim systemem przewozu produktów spożywczych. Auta włączone zostaną do floty wykorzystywanej podczas dostarczania zakupów spożywczych ze sklepu internetowego sieci. 

Test dwóch e-samochodów w usłudze e-grocery Carrefour to wynik współpracy sieci ze startupem EV Fleet. Carrefour w praktyce sprawdzi dwa modele: VW e-Craftera oraz Eidola Cargo. Napędzanego prądem dostawczego VW e-Craftera przebudowano tak, by pomieścił innowacyjne pojemniki do przewozu żywności, które produktom gwarantują niezmienność temperatury. To szczególnie ważne w przypadku towarów chłodzonych i mrożonych, wymagających zachowania ciągłości tzw. zimnego łańcucha dostaw. 

– Do ich transportu wykorzystywane są dziś samochody-chłodnie wyposażone w agregat. Zużywają one dużo energii, co zwiększa koszty ekonomiczne i środowiskowe – mówi Daniel Węgrzynek, twórca startupu EV Fleet. W naszym e-Crafterze nie ma dodatkowego urządzenia chłodzącego produkty. Nie musi go być, ponieważ pojemniki do przewozu wykonaliśmy z innowacyjnego materiału o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Nasze rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo transportu żywności. Nie dość, że przez całą drogę z magazynu do klienta mierzymy temperaturę produktu, to wiemy też, gdzie dokładnie i kiedy doszło do ewentualnego otwarcia pojemnika – wyjaśnia.

Jakość żywności przewożonej w ten sposób jest kontrolowana w czasie rzeczywistym, dzięki bezprzewodowym czujnikom temperatury opartym na technologii RFID. Wyposażony w nie jest każdy pojemnik. Po załadunku i zamknięciu pokrywy przez specjalnie zaprojektowaną aplikację mobilną aktywowany jest pomiar temperatury, a dane przesyłane są do serwera. Na każdym etapie transportu wiadomo, czy produkt utrzymuje właściwe parametry jakościowe. To przykład praktycznego wykorzystania internetu rzeczy (IoT). Poszczególne elementy systemu komunikują się przez sieć, zbierają określone dane i natychmiast poddają je analizie. Test samochodu Eidola Cargo rozpocznie się w drugiej połowie lipca.

EV Fleet równolegle uruchamia informatyczną platformę do zarządzania flotą samochodów elektrycznych. Pozwoli ona optymalizować obsługiwane zamówienia i zarządzać pracą kurierów. Operatorzy floty po zalogowaniu na stronie internetowej widzą informacje o wszystkich firmowych e-samochodach. Dane od nich spływają przez internet i są od razu analizowane w chmurze obliczeniowej. Dla kierowców EV Fleet stworzył natomiast aplikację mobilną, która zarządza parametrami przejazdu. 

Testowane obecnie rozwiązania powstały w ramach programu Pilot Maker Elektro ScaleUp. Program ten ma na celu rozwój elektromobilności w Polsce, a Carrefour jest jednym z jego czołowych partnerów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.