07.08.2018/13:08

Sankcje karne za zbyt dużo tłuszczów trans w żywności? Posłanka pyta ministra zdrowia

Posłanka PO Beata Małecka-Libera skierowała do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego interpelację w sprawie wprowadzenia regulacji zmierzających do eliminowania zawartości tłuszczów trans w żywności. Ministerstwo jeszcze nie odpowiedziało parlamentarzystce.

W interpelacji z 26 czerwca posłanka Beata Małecka-Libera zwraca uwagę na apel Światowej Organizacji Zdrowia, która alarmuje, że spożywanie tłuszczów trans jest jedną z przyczyn chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga i otyłość, insulinoodporność, cukrzyca typu II czy choroby układu sercowo-naczyniowego. WHO wzywa rządy państw na całym świecie do rezygnacji z ich stosowania oraz zaleca „aby władze państw zapoznały się ze specyfiką przemysłowej produkcji tłuszczów, promowały przetwórców, którzy zdecydują się zastąpić tłuszcze trans pochodzenia przemysłowego zdrowszymi olejami, wprowadziły prawo mające na celu wykluczenie produkowanych przemysłowo tłuszczów trans, monitorowały ich zawartość w produktach spożywczych, budowały tzw. negatywną świadomość wśród konsumentów i w końcu egzekwowały wprowadzone przez siebie regulacje”.

Posłanka podkreśla, że aktualnie w Polsce producenci żywności nie mają obowiązku informowania o zawartości tłuszczów trans w danym produkcie i używają ich dla własnych korzyści – produkty te mają np. dłuższy okres przydatności do spożycia oraz większą objętość. Wytwórcy zdaniem posłanki często wprowadzają konsumentów w błąd, nazywając tłuszcze trans tłuszczami utwardzonymi. Tymczasem w wielu krajach świata podejmowane są działania zmierzające do znacznego obniżania zawartości tłuszczów trans w żywności. Prowadzone są także działania edukacyjne.

– Pionierem była Dania, w której po wprowadzeniu nowych przepisów zauważono znaczny spadek śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. W mojej ocenie ważne jest, aby również w Polsce podjęto takie kroki by chronić zdrowie i życie obywateli oraz dać im możliwość świadomego wyboru zapewniając dostęp do rzetelnej informacji – pisze pos. Małecka-Libera do ministerstwa zdrowia i domaga się odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jakie działania i w jakim czasie zamierza podjąć Ministerstwo w związku z apelem WHO?
  2. Czy Ministerstwo zamierza wdrożyć regulacje prawne obejmujące producentów żywości, np. w zakresie zmniejszenia zalecanych norm użycia tłuszczów trans, obowiązku informowania o ich składzie na etykietach produktów, czy zakazu reklamy produktów niespełniających nowych norm?
  3. Czy Ministerstwo zdecyduje się wprowadzić sankcje karne za nieprzestrzeganie nowych norm zawartości tłuszczów trans w pożywieniu?
  4. Jakie działania edukacyjne zostaną podjęte w celu podniesienia świadomości obywateli?

Dotychczas ministerstwo nie odpowiedziało na interpelację.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.