05.10.2018/16:37

Sejm poparł nowelizację ustawy o przewadze kontraktowej

Sejm poparł nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Teraz o przyszłości ustawy zadecyduje senat.

Celem nowelizacji ustawy jest objęcie przepisami "wszystkich relacji handlowych pomiędzy dostawcą a nabywcą oraz zapewnienie anonimowości stronie zgłaszającej zawiadomienie w sprawie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową".

Zdaniem autorów projektu nowelizacji ustawy, wprowadzenie zmian "będzie pozytywnie wpływało na konkurencyjność gospodarki, przedsiębiorczość, w tym sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ posłuży ograniczeniu stosowania nieuczciwych praktyk handlowych w całym łańcuchu dostaw".

Podstawowa zmiana względem obecnego kształtu ustawy ma polegać na wykreśleniu kryteriów, które muszą być spełnione łącznie, aby przepisy miały zastosowanie w danej sprawie. Zaproponowano uchylenie przepisu, zgodnie z którym łączna wartość obrotów pomiędzy przedsiębiorcami w roku wszczęcia postępowania lub dwóch wcześniejszych lat przekraczać musiała 50 tys. zł. Podobnie postąpiono z przepisem odnoszącym się do kryterium wielkości obrotu 100 mln zł w przypadku obrotu nabywcy lub dostawcy, który stosował praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • HK 08.10.2018

    A w innych branżach wolno wykorzystywać swoją przewagę ? Np. w sektorze farmaceutycznym. No ale to mało nośne i małej grupy ludzi dotyczy, to nie warto się tym zajmować.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.