13.12.2019/11:26

Sejm zagłosował ws. nowelizacji ustawy o podatku handlowym. Teraz pora na Senat

Poseł Anita Sowińska w imieniu Lewicy sformułowała poważne zarzuty pod adresem rządzących. „W przypadku ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej ewidentnie zabrakło odpowiedzialnego zarządzania, zabrakło wam wyobraźni i zabrakło działania. Być może dlatego, że nie ponosicie odpowiedzialności za swoje czyny – ani finansowej, ani nawet imiennej.”

Wytknęła rządowi, że zwlekał z nowelizacją do ostatniej chwili, zmuszając przedsiębiorców do prowadzenia firm „w bałaganie”. „Mamy 12 grudnia i rząd składa w końcu ustawę. Właściwie jest to już po czasie, ponieważ jeżeli Senat wykorzysta cały dostępny czas na proces legislacyjny, ryzykujemy, że ten podatek wejdzie w życie już teraz, przed prawomocnym wyrokiem sądu, a to jest w państwie prawa niedopuszczalne. Dlatego Lewica poprze ten projekt. Nie mamy innego wyjścia, jesteśmy odpowiedzialnymi politykami i polityczkami i nie chcemy doprowadzić do jeszcze większego chaosu niż ten, z którym obecnie mamy do czynienia.” – oświadczyła poseł Sowińska.

Z kolei klub parlamentarny Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15 ustami posła Krzysztofa Paszyka zapewnił, że z uwagi na troskę o pewność obrotu prawnego, o pewność i stabilizację obrotu gospodarczego, nie będzie przeciwny projektowi. „To nie oznacza, że nie mamy swoich spostrzeżeń i krytycznych uwag co do meritum zawartego w ustawie dotyczącej obrotu detalicznego, wątpliwości przede wszystkim kierowanych w stronę tych, którym dzisiaj najtrudniej związać koniec z końcem, a co do których praktyka życia ostatnich kilkudziesięciu lat pokazuje, że niestety dotkną ich konsekwencje wejścia w życie tego podatku, niemniej dzisiaj trzeba kierować się przede wszystkim troską o pewność obrotu gospodarczego i prawnego.” – podsumował.

Przeprowadzono dwa głosowania nad projektem. Ostatecznie został on przyjęty niemal jednogłośnie. Projekt poparło 429 posłów, trzech wstrzymało się od głosu.

Podatek od sprzedaży detalicznej mają płacić sprzedawcy, którzy osiągnęli w miesiącu przychód ponad 17 mln zł. Przewidziano dwie stawki: 0,8 proc. od nadwyżki ponad 17 mln zł przychodu miesięcznie oraz 1,4 proc. od nadwyżki ponad 170 mln zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.