15.11.2016/22:15

Sejm zawiesił podatek handlowy do 2018 r. Co z przejściową wersją daniny?

We wtorek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, zakładającą zawieszenie obowiązywania daniny do 1 stycznia 2018 r. Za przyjęciem ustawy głosowało 232 posłów (klub Prawo i Sprawiedliwość), przeciw było 206, a czterech wstrzymało się od głosu.

Inny projekt dotyczący tej samej materii, którym zajmowano się we wtorek, zgłoszony został nie przez rząd, a przez klub Nowoczesna. Zakładał on całkowite zniesienie podatku handlowego, a nie tylko jego zawieszenie na około rok. Prawo i Sprawiedliwość nie udzieliło poparcia temu projektowi.

Przypomnijmy, od 19 października br. pobór podatku od sprzedaży detalicznej jest zaniechany. Weszło wówczas w życie rozporządzenie ministra rozwoju i finansów tej sprawie. Przepisy tego aktu prawnego mają zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 września do 31 grudnia br. Jednak rozporządzenie nie zwalnia firm z innych obowiązków podatkowych wynikających z uchwalonej w lipcu przez Sejm ustawy, w tym z obowiązku składania co miesiąc deklaracji podatkowych.

Dlaczego pobór podatku handlowego został zaniechany? Polskie władze zdecydowały się na taki krok, chcąc wypełnić w ten sposób wydany przez Komisję Europejską "nakaz zawieszenia" podatku, który wiązał się ze wszczęciem przez KE szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie tej daniny. Komisja zdecydowała się na użycie takiego środka, gdyż obawia się, że wprowadzony w Polsce podatek może faworyzować niektóre przedsiębiorstwa kosztem innych. Najwięcej wątpliwości wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów oraz wysoka kwota wolna od podatku, które w praktyce oznaczać mogą, iż przedsiębiorstwa o niskich przychodach uzyskają selektywną przewagę nad swoimi konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Polski rząd zdaje sobie sprawę z tego, że walka z Komisją Europejską o podatek handlowy potrwa miesiącami, dlatego - niezależnie od obowiązującego już rozporządzenia - wyszedł z inicjatywą nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt ten, którego drugie (a następnie niezwłocznie trzecie) czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie, nie tylko przedłużyła okres zawieszenia daniny o rok, ale również zwalnia firmy z uciążliwego obowiązku składania deklaracji podatkowych.

Podczas wtorkowej debaty w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Soboń przekonywał, że zawieszenie podatku handlowego do 1 stycznia 2018 r. to - w związku z decyzją KE i planowaną skargą Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE na ową decyzję - odpowiedni krok. Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej negatywne stanowisko swojego klubu wobec projektu nowelizacji ustawy uzasadniała, tłumacząc, że "nakładanie nowych podatków to nie uszczelnianie systemu podatkowego". Platforma Obywatelska popiera pomysł całkowitej, a nie jedynie tymczasowej rezygnacji z podatku handlowego. Posłanka PO wyraziła przekonanie, że Polska przegra proces przed TSUE.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • 9 16.11.2016

    uwaga - uwaga - uwaga i jeszcze raz uwaga ,,,,,,, dlaczego nie powstają - POLSKIE MARKETY i DYSKONTY ,,,, czy ktoś z PAŃSTWA JEST MI WSTANIE WYJAŚNIĆ - DLACZEGO -DLACZEGO NIE MAMY POLSKICH - POLSKICH MARKETÓW PRZEMYSŁOWYCH ,,,,,, MARKETÓW SPOŻYWCZYCH ,,,,,,, NIE MAMY WŁASNYCH BANKÓW KTÓRE SĄ KRWIĄ KAZDEJ GOSPODARKI ,,,,,, Szanowni Państwo każdy obcy market chce jak najwięcej wyprowadzić zysku do - SWOJEGO KRAJU - uwaga żaden obcy biznes nie troszczy się o mieszkańców tego kraju a chce aby jego - kraj - kraj - kraj - był bogaty

  • Międzywojewódzka Komisja ds Normalnego Słownictwa 16.11.2016

    W nowoczesnym państwie płaci się podatki. Daniny to płacił chłop pańszczyźniany panu i plebanowi . Ale to określenie danina dobrze symbolizuje stosunek bonzów i aparatczyków pisowskich do społeczeństwa polskiego

  • guz 16.11.2016

    i juz musza naprawiac swoje wlasne bledy sprzed kilku miesiecy. brawo pis, brawo dobra zmiana. pisanie prawa na kolanie musi sie tak konczyc

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.