10.03.2017/16:30

Sektor handlu napędza rynek pracy w Polsce

Wpływ handlu na rynek pracy to szczególnie istotny problem wobec faktu, że jego udział w ogólnej liczbie pracujących w polskiej gospodarce przekracza 15,0 proc. Co więcej handel wciąż generuje popyt na pracę. Świadczy o tym liczba wolnych i nowo utworzonych miejsc pracy. Wolne miejsca pracy oferowane są osobom spełniającym określone warunki w zakresie kompetencji wymaganych na danym stanowisku pracy, natomiast nowe dodatkowo pełnią bardzo istotną funkcję w gospodarce - warunkują tempo jej wzrostu.

W latach 2013- 2015 udział handlu w ogólnej liczbie wolnych i nowo utworzonych miejsc pracy w polskiej gospodarce był wysoki, wyższy niż w absorpcji zasobów pracy. W 2015 r. wynosił odpowiednio 20,7 proc. i 24,0 proc. (wykres). Z punktu widzenia wspomnianego wpływu na tempo wzrostu gospodarczego, szczególnie korzystny jest wysoki jego udział w liczbie nowopowstałych miejsc pracy.

Korzystny wpływ handlu na kształtowanie rynku pracy potwierdza jego pierwsza pozycja, wśród wszystkich rodzajów działalnosci gospodarczej klasyfikowanych przez GUS, pod względem udziału w liczbie nowo utworzonych miejsc pracy. W 2015 r. w polskiej gospodarce powstało ich 595,8 tys. Udział handlu wyniósł prawie 24 proc. (142,7 tys.). Na drugiej pozycji uplasował przemysł z udziałem na poziomie 19 proc. (113,4 tys.). W tym samym roku w polskiej gospodarce było 71,6 tys. wolnych miejsc pracy. W tym przypadku handel z udziałem  21 proc. (14,8 tys.) ustępuje przemysłowi, który miał 23 proc. udział (16,3 tys.).

W 2015 r., w stosunku do 2013 r., liczba wolnych miejsc pracy w gospodarce wzrosła o prawie 65,0 proc., zaś nowo utworzonych o 18,6 proc. W handlu wzrost był znacznie wyższy i wyniósł odpowiednio 100 proc. i 12,4 proc.

Autor: Lidia Kuczewska, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur

Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur od wielu lat prowadzi badania nad znaczeniem handlu w kształtowaniu polskiego rynku pracy. Badania prowadzone są w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego, który zgodnie z Polską Klasyfikacją działalności, publikuje je dla sekcji o nazwie „Handel; naprawa pojazdów samochodowych”.
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Mariola 18.08.2017

    Sektor handlowy jeżeli chodzi o zatrudnienie przoduje...
    http://www.exmetrix.com/pl/posty/ostatnie-cwierc-wieku-charakteryzowalo-sie-znacznymi-zmianami-w-strukturze-zatrudnienia-najbardziej-w-tym-czasie-skurczyl-sie-sektor-rolniczy/

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.