20.02.2020/09:38

Senacka Komisja Zdrowia rozdarta w sprawie opłaty od napojów i od małpek

Do dość niecodziennej sytuacji doszło w środę w Senacie podczas rozpatrywania przez Komisję Zdrowia ustawy wprowadzającej opłatę od słodzonych napojów i od alkoholowych "małpek". Żaden z rozpatrywanych wniosków nie uzyskał większości głosów.

Komisja głosowała nad wnioskiem o odrzucenie ustawy w całości, a chwilę potem nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim głosowaniu oddano 4 głosy za i 4 przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

W takiej sytuacji w sprawozdaniu Komisji Zdrowia zamieszczone zostaną oba wnioski.

W czwartek rozpatrzeniem ustawy uchwalonej przez Sejm w ubiegłym tygodniu zajmie się kolejna senacka komisja, mianowicie Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Senat w obecnej kadencji dotychczas opowiadał się przeciwko jakimkolwiek podatkom uchwalonym przez Sejm. Trudno jednak przewidzieć, jak zachowa się w sprawie opłaty cukrowej i opłaty od małpek. To dlatego, że w Sejmie za przyjęciem ustawy głosował nie tylko klub Prawa i Sprawiedliwości, ale także większość posłów i posłanek Lewicy.

W Senacie Lewica ma dwóch reprezentantów. Prawdopodobnie to ich głosy koniec końców zadecydują o tym, czy Senat poprze ustawę w całości, wprowadzi do niej poprawki, czy zawetuje w całości.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Zyzio 21.02.2020

    Rozdarte to są rodziny osób uzależnionych. Trzeba promować kulturę picia a nie pchanie na rynek "małpki" które są adresowane do szybkiego picia.
    Re: Izu podatek także jest mechanizmem kreującym rynek.

  • Izu 20.02.2020

    Nie dla podatków - wszystko w rękach senatorów

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.