02.12.2020/08:16

Senackie komisje za dodatkową niedzielą handlową 6 grudnia. Nie pokusiły się o jeszcze więcej dni z dozwolonym handlem

Senackie Komisje Gospodarki i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziały się we wtorek 1 grudnia za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę 6 grudnia 2020 r. Zaskoczeniem może być fakt, że nie pokusiły się o uwolnienie handlu w dodatkowe dni, np. w niedzielę 27 grudnia.

Przyjęcie nowelizacji specustawy covidowej - bo to w niej znalazł się przepis o 6 grudnia - poparło 18 senatorów, 1 był przeciw i 1 się wstrzymał. W rozpatrywanej nowelizacji znalazły się także zmiany umożliwiające pracę zdalną osobom chorym na COVID-19, które nie mają objawów choroby, a przebywają w izolacji. Praca zdalna będzie możliwa za zgodą pracownika i pracodawcy.  Ponadto ustawa wydłuża do 180 dni od wygaśnięcia zagrożenia epidemicznego lub epidemii ważność badań lekarskich i psychologicznych, m.in. maszynistów kolejowych, zwrotniczych na kolei, jeżeli termin tych badań upłynął w czasie pandemii.  

- Podczas posiedzenia nowelizację omówił minister Łukasz Schreiber z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podkreślił, decyzja co do otwarcia sklepu w niedzielę należy wyłącznie do przedsiębiorcy. Wyraził też przekonanie, że otwarcie sklepów w niedzielę 6 grudnia pozwoli rozładować tłok w sklepach w okresie przedświątecznym. Ze względu na nieodległy termin wejścia w życie noweli minister dziękował senatorom za przyjęcie ustawy bez poprawek - czytamy na stronie Senatu.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w grudniu niedzielny handel byłby dozwolony wyłącznie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, a więc 13 i 20 grudnia. Rząd zaproponował jednak, by rozszerzyć listę niedziel handlowych o 6 grudnia. Rządowy projekt ustawy znalazł poparcie w Sejmie, a obecnie ustawą zajmuje się Senat.

Jak argumentowali przedstawiciele rządu, dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia pozwoli Polakom rozłożyć zakupy przedświąteczne w czasie i zmniejszyć liczbę osób kupujących w tym samym czasie. Z jednej strony, umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej, przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców.

Przeciwko zniesieniu zakazu handlu w niedzielę 6 grudnia protestowali m.in. związkowcy z NSZZ "Solidarność" oraz Polska Izba Handlu.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także