31.03.2020/08:43

Senat przegłosował poprawki. Obowiązkowe testy na COVID-19 dla pracowników handlu!

Senat przyjął z poprawkami tarczę antykryzysową, którą wcześniej przegłosował Sejm. Jedna z poprawek, nad którymi pochyli się teraz izba niższa, wprowadza cotygodniowe badania dla pracowników handlu na obecność wirusa COVID-19, finansowane z budżetu państwa.

Izba wprowadziła 81 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Wśród zmian znalazła się poprawka mówiąca o tym, że w okresie od dnia ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii do 60 dni od dnia odwołania tego stanu pracownicy placówek handlowych oraz personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno–epidemiologicznych, aptek ogólnodostępnych lub punktów aptecznych, ratownicy medyczni są obowiązkowo poddawani badaniu na obecność COVID-19 raz w tygodniu. Badania, o są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.

Przyjęte przez Senat poprawki wprowadzają również  zasiłek dla pracowników. Pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę i umowach zlecenie w dniu ogłoszenia stanu epidemii w firmach, w których obroty spadły o ponad 20 proc., mieliby prawo do zasiłku w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli pracodawca pobiera środki na ten zasiłek, nie może pracownika zwolnić z powodów związanych z epidemią, np. z powodu obniżenia przychodów.

Wśród ważnych dla przedsiębiorców poprawek, senatorowie przegłosowali zwolnienie firm z obowiązku opłacenia podatku dochodowego, jeśli przychody spadły o ponad 20 proc., zwolnienie z obowiązku opłaty składek ZUS również dla małych i średnich firm, świadczenie postojowe do wysokości 75 proc. średniej krajowej.

Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • Źle pomysły rządzących 02.04.2020

  Ludzie zamknięcie firm to głupota jak nie wirus to zje nas bieda. Za 3miesiace ludzie nie będą mieć co jeść i za co żyć. Firmy powinny normalnie działać tylko zakazy powinny mieć inny wymiar. Obecne pomysły doprowadza do upadku gospodarki kradzieży itp. Rząd nie ma pomysłu a jest ich wiele na opanowanie tematu. Jeśli do miesiąca rzad nic nie zrobi i firmy zwołania 75%ludzi to kraj lepiej zaorac bo takiej nędzy nikt nie przetrwa.

 • 1111 01.04.2020

  A co z kierowcami w transporcie międzynarodowym który wracają do domu i nie mają kwarantanny?Dla nich też powinny być robione testy przed powrotem do kraju

 • Pracownik handlu 31.03.2020

  Mogliby przegłosować zwiększenie ochrony pracowników handlu a nie eliminacji już zakażonych. No i jakieś odszkodowania za narażenie życia...

 • ABC 31.03.2020

  Za dwa tygodnie testy powinny być już powszechnie dostępne, dużo firm uruchomiło ich produkcję. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie badać każdego ale w niedalekiej przyszłości już tak. Oczywiście jeśli rząd takie testy zakupi i zdecyduje że ruszamy z handlem

 • Tu i teraz 31.03.2020

  Nic z tego... Odrzucili poprawki... "Pierwsza z poprawek Senatu do "zdrowotnej" części tzw. tarczy antykryzysowej odrzucona. "Za" odrzuceniem 233 głosy, "przeciw" - 221, jeden wstrzymał się od głosu. W zasadzie do końca posiedzenia zostały jeszcze tylko trzy głosowania".

 • Klient 31.03.2020

  Super rozwiązanie! I klient i kasier będą czuć się pewniej. Bo szkoda mi kasjerki. Dziewczyny są na pierwszej linii walki.

 • Dominika 34 31.03.2020

  Nie są w stanie zrobić testów wszystkim pracownikom handlu.

 • MR 31.03.2020

  Jeżeli sama Biedronka zatrudnia 67 tysięcy osób, a od początku epidemii wykonano w Polsce ledwo ponad 40 tysięcy testów to jak testować co tydzień?

 • Gringo 31.03.2020

  Na podobnej zasadzie mogą niedługo otworzyć centra handlowe - ograniczona ilość klientów + obowiązkowe testy dla pracowników sklepów. Być może wzorem czeskim również obowiązek noszenia przez każdego maseczki. Jakiegoś kompromisu trzeba poszukać i powoli odpalać handel

 • MR 31.03.2020

  Czy Panowie Senatorowie w ogóle wiedza ile badań wykonano w Polsce do tej pory i jak to się ma do liczby pracowników handlu?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.