19.06.2020/10:03

Senat za doprecyzowaniem określenia powierzchnia handlowa w specustawie Covid-19

Senatorowie przyjęli poprawki do specustawy Covid-19. Wśród ponad stu proponowanych zmian jest zapis mówiący o potrzebie dodania definicji powierzchni handlowej w centrach handlowych, tak aby było jasne, że dotyczy ona również lokali usługowych.

Zdaniem Senatu, doprecyzowania wymaga definicja określenia "powierzchnia handlowa" w galeriach handlowych powyżej 2000 m2, zawarta w art. 15ze specustawy COVID-19, w taki sposób, aby wynikało z niej jednoznacznie, że obejmuje swoim zakresem również lokale, w których świadczone są usługi, w tym usługi gastronomiczne. Przy czym przewiduje się, że zmiana ta wejdzie w życie z mocą wsteczną od dnia 31 marca 2020 r. – podało Centrum Informacyjne Senatu. 

Obecnie art. art. 15ze ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw mówi, że w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. zgodnie z właściwymi przepisami, wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej.

Kolejny punkt tego artykułu stanowi, że uprawniony do używania powierzchni handlowej powinien złożyć udostępniającemu bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu przedłużony o sześć miesięcy; oferta powinna być złożona w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia zakazu.

Sejm ma zająć się poprawkami Senatu w piątek, 19 czerwca br.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.