02.12.2016/09:21

Senat za zawieszeniem podatku handlowego do 2018 r.

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która zawiesza stosowanie tej daniny do 1 stycznia 2018 r. Nowelizację przyjęto bez poprawek, co oznacza, że trafi ona teraz bezpośrednio na biurko prezydenta.

Przypomnijmy, od 19 października br. pobór podatku od sprzedaży detalicznej jest zaniechany. Weszło wówczas w życie rozporządzenie ministra rozwoju i finansów tej sprawie. Przepisy tego aktu prawnego mają zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 września do 31 grudnia br. Jednak rozporządzenie nie zwalnia firm z innych obowiązków podatkowych wynikających z uchwalonej w lipcu przez Sejm ustawy, w tym z obowiązku składania co miesiąc deklaracji podatkowych.

Dlaczego pobór podatku handlowego został zaniechany? Polskie władze zdecydowały się na taki krok, chcąc wypełnić w ten sposób wydany przez Komisję Europejską "nakaz zawieszenia" podatku, który wiązał się ze wszczęciem przez KE szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie tej daniny. Komisja zdecydowała się na użycie takiego środka, gdyż obawia się, że wprowadzony w Polsce podatek może faworyzować niektóre przedsiębiorstwa kosztem innych. Najwięcej wątpliwości wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów oraz wysoka kwota wolna od podatku, które w praktyce oznaczać mogą, iż przedsiębiorstwa o niskich przychodach uzyskają selektywną przewagę nad swoimi konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Polski rząd zdaje sobie sprawę z tego, że walka z Komisją Europejską o podatek handlowy potrwa miesiącami, dlatego - niezależnie od obowiązującego już rozporządzenia - wyszedł z inicjatywą nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 15 listopada br., a wczoraj zaakceptował ją Senat. Teraz podpis pod ustawą złożyć musi jeszcze prezydent. Nowelizacja zacznie obowiązywać w dniu następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadziła dwie stawki podatkowe: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł (17 mln zł miesięcznie).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.