30.09.2021/14:03

Senat zajmie się projektem ustawy całkowicie znoszącej zakaz handlu w niedziele! [ZOBACZ PROJEKT]

Senat rozpatrzy projekt ustawy w pełni legalizującej niedzielny handel. Projekt przygotowany przez Instytut Myśli Liberalnej i Fundację Wolności Gospodarczej popierany jest m.in. przez wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego oraz senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego. Zawarte w nim rozwiązania różnią się nieco od pojawiających się w ostatnich latach propozycji określanych przez część opozycji mianem "kompromisowych", które zakładały, że zniesieniu zakazu powinna towarzyszyć gwarancja dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
W ramach Prenumeraty WH Plus także:
 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
Dodaj komentarz

29 komentarzy

 • pracownik handlu 07.10.2021

  z obsadą w sklepach jest bardzo słabo, wolne niedziele ratowały sytuacje pracownik dostawał wolne w niedziele i jeden dzień w tygodniu. teraz pracownik dostaje wolne w tygodniu dwa dni i od razu widać zwiększone kolejki do kas o podkurzonych klientach nie wspominając.Dla nas pracowników handlu sumiennie wykonujących swoje obowiązki, nie jest przyjemnością widok , ze klient który wybrał nasz obiekt i dokonał u nas zakupów stoi w kolejce do nielicznych otwartych kas i jest taką sytuacją poirytowany a cała irytacja uderza w kasjerów czy innych pracowników hali. Dlatego podtrzymuje zdanie, ze jezeli mamy pracować w niedziele niech to będzie wyznaczone w harmonogramie np 1 niedziela danego miesiąca.

 • horhe 07.10.2021

  praca w niedziele powinna być dla osób chętnych oczywiście stawka za godzinę razy dwa - jest wielu ludzi którzy chcieliby zarobić więcej np. na wakacyjny wyjazd, spłatę zobowiązań itp. Wtedy byśmy zobaczyli kto chce dać zarobić ludziom

 • Nickt 06.10.2021

  Ale po co taki kompromis i znowu zabawa w otwieranie/zamykanie? Wszystkie niedziele pracujące, a dany pracownik nie może być wciągnięty na grafik niedzielny częściej niż 2x na miesiąc i tyle. Ile czasu trzeba uzgadniać tak prostą sprawę?

 • inga 05.10.2021

  mam na myśli kompromis np wynaczenie harmonogramu niedziel roboczych w danym miesiącu 1 lub 2 , dobrze by było aby w te niedziele robocze działały również urzędy, przychodnie lekarskie itd

 • pracujący w niedziele 05.10.2021

  O kompromisie już pisałem nieraz, że podobny jaki inga napisałaś powinien być, a nikomu nie narzucam niczego. Klasycznie stwierdzam fakt, że nie brakuje zawodów, gdzie się pracuje w niedziele.

 • inga 04.10.2021

  ty sobie pracuj, a innym nie nakazuj , tu przydałby sie kompromis , jedna lub dwie niedziele robocze na miesiąc

 • pracujący w niedziele 04.10.2021

  Niedziele nie pozostaną wolne, bo wuele zawodów pracuje w ten dzień.

 • pracujący w niedziele 04.10.2021

  Niedziele nie pozostaną wolne, bo wuele zawodów pracuje w ten dzień.

 • inga 04.10.2021

  wolne niedziele pozostaną dalej wolne, polski handlowiec to nie gorszy sort

 • Urząd też otwarty w niedzielę! 03.10.2021

  Inflacja wzrasta ludzi coraz mniej w sklepach! Sam sprzedaje i to jest zauważalne że ludzie nie kupują sprzętu, skleo od lipca w zasadzie świeci pustkami i trzeba dopchać się jak już klient przyjdzie na ten sklep, dodatkowo w niedizle przychodzą niezdzcydowai... I rodzinne wycieczki.... Otwórzcie wsyztko..... A nie tylko handel! Ja bym chciał w tą wolna niedizle załatwić rzeczy w urzędzie!

 • Zostawice wolne niedizele! 03.10.2021

  Po prostu super.... Znowu mieszaja i znowu będą pielgrzymki niezdecydowanych klientów i spacery rodzinne...... Zostawcoe te wolne niedzielę!

 • Nickt 02.10.2021

  Dodajmy, że nawet w UK sklepy są otwarte w niedzielę. Krócej, ale są. Sklepy wielkopowierzchniowe mogą być otwarte przez max. 6h. Dodatkowo, muszą mieścić się w przedziale 10-18, więc najczęściej pracują: 10-16, 11-17, albo 12-18. Pracownik wyśpi się więc porządnie w niedzielę lub spędzi czas od rana z rodziną, a potem wyskoczy na krótszą zmianę, albo pójdzie na tę 10 (też się wyśpi) ale wróci wcześnie i ma pół niedzieli uratowane. Małe sklepy bez ograniczeń. Można? Można.

 • Pracujacy 02.10.2021

  Petru oderwany od rzeczywistości...jaki handel dostał w łep podczas pandemii??rozwinęły się sprzedaże internetowe nie tylko odzieży ale też spożywki zreszta handel spożywczy był otwarty cały czas w pandemii...nawet niektóre sieci mialy wzrosty sprzedazy

 • Nickt 02.10.2021

  Jeśli chodzi o myślenie w przypadku Ryszarda "Sześciu Króli" Petru to mam pewne wątpliwości. Nieraz mówiło się, że poszedł po rozum i nie wrócił. Co nie oznacza, że jestem przeciwny handlowi niedzielnemu. Skoro jest zainteresowanie klientów to ja nie widzę powodu, żeby to dusić na siłę. I tak już zapłaciliśmy za straty producentów i handlowców wyższymi marżami. Poza tym Żabka bodajże kilka lat handluje naokrągło, z niedzielami włącznie, jakoś nikt z tego problemu nie robił i nie narzekał. Orlen też zresztą handluje w niedzielę. To jak, tam jakieś roboty pracują, że nie ma protestów? Zresztą, tyle zawodów wymaga pracy niedzielnej, że aż ciężko wymienić wszystkie. Nie rozumiem dlaczego akurat dla handlu miałby być wyjątek. Może by tak np. autobusy stanęły w niedzielę bo kierowcy chcą mieć wolne? Albo hotele i knajpy bo im też się należy wolny dzień. Albo szpitale i pogotowia. Albo służby mundurowe. Pali ci się chata albo cię okradają, jest niedziela, dzwonisz, a tu informacja, że straż/policja zaprasza od 6 rano w poniedziałek :)

 • Bolo 01.10.2021

  @bez nicka, sam zerwij z marksizmem, bo póki co sam przodujesz w tym temacie. W Niemczech i we Francji wybrane sklepy są czynne na określonych warunkach. Poza tym, gastronomia, kina, muzea, telewizja, stacje paliw też chcą odpocząć, a nie obsługiwać was. Sam pracuję w niedziele w sklepie i nie mam ochoty tego zmieniać, bo ty i solidaruchy macie kaprys.

 • bez nicka 01.10.2021

  @Marcel młody marksisto smutek zwalcz i strach. Kto Ci takich głupot naopowiadał? Pracuje w handlu w dużym sklepie ponad 22 lata i uwierz mi, ze Kościół nie ma nic do wolnej niedzieli. My po prostu chcemy mieć tak samo wolne niedziele jak maja w Auchan we Francji, jak w Lidlu czy Kauflandzie w Niemczech. Uważasz ze polscy handlowcy z zachodnich sieci to gorszy sort?

 • Marcel 01.10.2021

  super ! zakaz handlu miał jedynie na celu ściągnąć ludzi do kościołów. Efekt jest taki, ze sklepy pozamykane, a kościoły świecą jeszcze większymi pustkami :)

 • Fazi 01.10.2021

  Super inicjatywa!!

 • Kunuss 01.10.2021

  I tak prezydent tego nie podpisze

 • iwa 01.10.2021

  Pracuję w handlu i nie chcę już pracować w niedzielę. Dodam, że lubię kontakt z ludźmi i dlatego lubię pracować w handlu. Niedziela to jedyny dzień kiedy moja córka, mąż i ja jesteśmy razem w domu.

 • kadir 01.10.2021

  powinno być tak:
  jeśli własciciel sklepu chce otworzyć w niedzielę, musi pracownikom zaplacić dniówkę + 100% bez żadnego omijania że np za niedzielę wolny inny dzień w tygodniu. Rynek by to szybko zweryfikował czy właścicielowi się opłaca handlowac w niedzielę czy też nie, a myślę, że wielu pracowników chętnie poszłoby do pracy w niedzielę by dorobić np tymczasowi, studenci itp.

 • Zuza 30.09.2021

  Będzie tak że pracownicy odmówią i nie przyjdą bo nie można ich zmusić...następny bubel nie ustawa wypuszczą takie dziadostwo zwane ustawą a potem niech się ktoś martwi jak tu obsadę zorganizować na niedzielę bo PRACOWNICY HANDLU NIE CHCĄ PRZYCHODZIĆ DO PRACY W NIEDZIELĘ I MIAŁY BYĆ KASOWANE UMOWY ZLECENIA A CO Czytam że pracownicy na umowie o pracę mogą odmówić pracy w niedzielę a na zlecenie już mogą pracować ... Gorszy sort może....

 • pracujący w niedziele 30.09.2021

  @pracownik handlu, jakoś w większych miastach w niedziele ludzi nie brakuje w sklepach, więc o to się nie martw. PS uważam, że zagwarantowanie określonej liczby wolnych niedziel powinno zostać dawno wprowadzone.

 • Pracownik handlu 30.09.2021

  Przy obecnej i przyszłej inflacji ludzie robią coraz mniejsze i rzadsze zakupy w ciągu tygodnia -nie wiem kto bedzie się pojawiał na zakupach w niedziele.

 • Polan 30.09.2021

  "Normalnie" to przegracie wybory trzeci raz. Handel przez ostatnie trzy lata i tak się rozwija, a wam w głowie jeszcze te pracujące niedzielę. Zawsze byłem bliżej programu gospodarczego PO ale tylko dla tych niedziel zagłosuje na PiS jak i większość handlowców.

 • Polan 30.09.2021

  Normalnie to przegracie wybory trzeci raz

 • pracownik handlu 30.09.2021

  @handlowiec odpowiedż jest prosta ludzie z branży handlowej uciekają o czym świadczy niska obsada i w konsekwencji kolejki do kas , a chetnych do dorabiania w niedziele jakoś nie widać .

 • Handlowiec 30.09.2021

  Patologia ten zakaz handlu w niedziele, która nawet nie działa. Jeżeli ktoś nie chce pracować - niech nie pracuje, w niedziele lub wcale. A jeżeli ktoś chce, to po co ten zakaz?

 • znawca tematu 30.09.2021

  Oj widzę ze wielka rzesza pracowników handlu nie będzie już na was głosować , tak nie widzicie że pracownicy handlu to spory elektorat i jedyne co im w PIS odpowiadało to wolne niedziele ! Śmiac mi się chce że Petru ten bankrut polityczny cos proponuje a inni tego się łapią ! No cóż Pis będzie miał co krytykowac w kampani wyborczej .

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także