07.03.2021/12:25

Ser Dog wchodzi do stałej oferty sieci Żabka

Serowy hot-dog o nazwie ser dog znalazł się w stałej ofercie sieci Żabka. Produkt przygotowany wspólnie z firmą Hochland, dedykowany jest osobom, które nie jedzą mięsa. Dlatego proces podgrzewania realizowany jest tak, aby bezmięsna przekąska nie miała styczności z mięsnymi parówkami.

Nowa przekąska została wprowadzona do sieci Żabka na wyłączność. Serwowana jest w standardowych bułkach i z dodatkiem sosu, wybranego z  oferty Żabka Café. Proces przygotowania hot doga bez mięsa jest realizowany tak, aby parówki były oddzielone separatorem na rollerze i oznaczone stojaczkiem „bez mięsa”. Są także serwowane innymi szczypcami niż te do mięsnych parówek.

Ser dog dostępny jest we wszystkich 7000 sklepów Żabka w cenie 4,99 zł. Wprowadzeniu produktu towarzyszy wsparcie marketingowe firm Żabka oraz Hochland: działania BTL,  w social mediach (Facebook), posty dedykowane, które mają za zadanie zaintrygować oraz zaangażować użytkowników portalu.

Na potrzeby tych działań stworzono postać hero Imperatora Smaku, Ser Doga Wspaniałego. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest film animowany z serii „Bajki na Wynos” pt. „Przybysz z Hochlandii i owca trojańska”. Jego emisję zaplanowano na 5 marca br. w aplikacji żappka.

- Hot dog w wersji tradycyjnej czy bez mięsa jest jedną z najchętniej wybieranych przekąsek przez klientów Żabki, sprzedawaną w milionach sztuk. Nasi klienci uwielbiają ten produkt, dlatego przy okazji premiery innowacyjnego i wegetariańskiego Ser Doga, postanowiliśmy przygotować ciekawą i zaskakującą akcję promocyjną. Jesteśmy pewni, że nasze wspólne działania z firmą Hochland zachęcą do spróbowania naszej nowości, a w Ser Dogu rozsmakują się nie tylko osoby nie spożywające mięsa  – mówi Joanna Staude-Potocka, dyrektorka marketingu w firmie Żabka Polska.

Rafał Masiak, dyrektor marketingu w Hochland Polska wyjaśnia, że parówka serowa znajdująca się w Ser Dogu jest kompozycją serów podpuszczkowych dojrzewającychm.in. maasdamera i cheddara. Nie zawiera dodatku glutaminianu sodu, fosforanów i konserwantów. - Eliminacja tzw. dodatkowych składników to znaczący trend, który zawsze uwzględniamy w rozwoju nowych produktów – podkreśla.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także