21.08.2018/12:03

Shell testuje koncept baru szybkiej obsługi [TYLKO U NAS]

Shell w tym roku rozpoczął testy nowego konceptu stacji na MOP na drodze ekspresowej nr S8 między Wrocławiem a Łodzią. To restauracja szybkiej obsługi działająca pod brandem Shell.

– To punkt, gdzie kierowcy mogą zjeść pełnowartościowe śniadanie czy inny ciepły posiłek w ciągu dnia, napić się świeżo wyciskanego soku. Pilotaż projektu wciąż trwa – komentuje Tomasz Krysiak, menedżer kategorii Fresh Food & Drinks w Shell Polska.

Firma obserwuje, jak nowy koncept sprawdza się w praktyce. – Jeśli faza testów będzie zadowalająca, uruchomimy tego typu placówki w kolejnych lokalizacjach – podsumowuje.

Jak zaznacza Krysiak, polski oddział firmy cieszy się dużą autonomią, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych rozwiązań. Jako przykład można podać zmiany w logistyce produktów dostępnych na stacjach.

– Nowy system wprowadziliśmy na początku 2017 roku. Zamiast dostaw od dystrybutorów, postawiliśmy na współpracę z operatorami logistycznymi. Przykładowo produkty żywnościowe dostarcza nam HAWI, a my prowadzimy negocjacje z producentami. Z kolei za dostawy oferty non-food odpowiada polska rodzinna firma Mateus. W przypadku świeżej żywności korzystamy z wiodącyh polskich dostawców dla branży HoReCa – komentuje Tomasz Krysiak.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Maniek 22.08.2018

    @pejs - jak nie masz niczego mądrego do dodania to na cholerę się produkujesz?

  • pejs 21.08.2018

    ale nowy koncept Orlen już to dawno przetestował

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.