28.04.2020/13:38

Shopper 2.0 – co, gdzie, jak, kiedy i dlaczego kupują polscy konsumenci [ANALIZA]

Firma GfK Polonia zaproponowała – na podstawie analizy big data – podział polskich konsumentów na 7 głównych segmentów. Eksperci oszacowali liczebność poszczególnych grup i ich udział w łącznych zakupach FMCG Polaków, wskazali także, jakie zwyczaje zakupowe mają klienci z poszczególnych segmentów i na wpływ jakich narzędzi marketingowych są podatni.

Firma GfK wyłoniła 7 segmentów polskich konsumentów. Oszacowano liczebność poszczególnych grup oraz ich udział w łącznych zakupach FMCG w Polsce. Wskazano na ich preferencje odnośnie miejsca robienia zakupów, zwyczaje zakupowe, lojalność wobec sieci, formatów i marek, a także podatność na działania marketingowe – promocje cenowe, promocje multipak, programy lojalnościowe, gazetki promocyjne, nowości produktowe, oferta premium, markowa, impulsowa i marki własne. Oceniono też podatność poszczególnych segmentów na takie aspekty, jak polskie pochodzenie produktów czy rzetelność informacji na etykietach.

– Do naszej firmy od wielu lat spływają potężne strumienie szczegółowych danych o zakupach FMCG Polaków. Ich analiza umożliwiła nakreślenie aktualnego portretu polskiego konsumenta – Shoppera 2.0. Sprawdziliśmy, jakie formaty handlowe preferują, jak często i jak duże zakupy robią, jakie produkty preferują, z jakich rodzajów promocji najchętniej korzystają, jak bardzo są lojalni wobec sieci, formatów czy marek. Zrozumienie ich zwyczajów i oczekiwań pomoże detalistom lepiej projektować narzędzia stymulujące sprzedaż i wpływające na wybory konsumenckie – zapewnia Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

Segmentacja polskich konsumentów

1. Polujący na promocje. To najliczniejsza grupa konsumentów – 31 proc. Ten segment realizuje 24,3 proc. wszystkich zakupów. Ta grupa klientów najchętniej kupuje w sklepach dużych, głównie w dyskontach. Zakupy robią z przeciętną – umiarkowaną – częstotliwością, a portfolio kupowanych produktów zawiera umiarkowaną liczbę SKU.

Klienci z tego segmentu nie stronią od nowości produktowych, bardzo chętnie kupują produkty marki własnej danej sieci i, jak sama nazwa wskazuje, namiętnie studiują gazetki promocyjne. Często uczestniczą w programach lojalnościowych i kupują produkty impulsowe. Nie bardzo interesuje ich polskie pochodzenie produktów, są przeciętnie zainteresowani ofertą premium czy markową, z umiarkowanym zainteresowaniem czytają etykiety.

2. Typowy polski nabywca. Segment mniejszy liczebnie – 17,2 proc. – ale jeszcze ważniejszy, jeśli chodzi o udział w łącznych zakupach FMCG w Polsce – 26,2 proc.

Typowy polski nabywca nie jest przywiązany do jednego typu sklepu, swoje wydatki rozkłada najbardziej równomiernie na różne kanały. Klientów z tej grupy charakteryzuje relatywnie najwyższa częstotliwość zakupów i szerokie portfolio produktów. Nie stronią od nowości.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.