22.03.2017/15:01

Sieć Alma z potężnym spadkiem przychodów

Przygody ze sprzedaży spółki Alma Market spadły z 958,4 mln zł w 2015 r. do poziomu 587,8 mln zł w roku 2016. Spadek ten doskonale odzwierciedla trudną sytuację spółki, która stoi na krawędzi bankructwa.

Alma  Market poniosła w 2016 r. stratę (netto) w wysokości ponad 64,1 mln zł, w porównaniu ze stratą na poziomie 28,2 w  2015 r. Strata operacyjna sięgnęła 56,7 mln zł.

Na koniec 2016 r. Alma zarządzała siecią 9 sklepów Delikatesy Alma, gdy w połowie ubiegłego roku było ich ok. 50. W ciągu kilku ostatnich miesięcy ub. r. firma przeprowadziła głęboką restrukturyzację, zwalniając ponad dwa tysiące osób i zamykając ponad 40 sklepów. W 2017 r. proces był kontynuowany i zamykano kolejne sklepy sieci, w połowie lutego br. r. działały jedynie 4 placówki.

Warto przypomnieć, że dniu 15 września 2016 r. zarząd spółki złożył wniosek do sądu o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – postępowania sanacyjnego. W dniu 14 października 2016 r. Zarząd Spółki złożył wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki. Spółka wskazała we wniosku, że podtrzymuje w całości i popiera wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – sanacyjnego z dnia 15 września 2016 r., wyrażając przekonanie o powodzeniu działań sanacyjnych spółki i je popierając. Jednakże z ostrożności, z uwagi na fakt, że do dnia dzisiejszego nie została wydana decyzja sądowa w jego przedmiocie, Zarząd podjął decyzję o złożeniu również wniosku o ogłoszenie upadłości. Jednocześnie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – sanacyjnego jest podtrzymywany przez spółkę.

Alma Market S.A. w restrukturyzacji rozpoczęła działalność 2 stycznia 1991 roku pod nazwą F.H. „KrakChemia” S.A. w wyniku przekształcenia państwowego Przedsiębiorstwa Handlu Chemikaliami „Chemia” w Krakowie. W dniu 20 maja 2004 roku spółka zmieniła nazwę na Alma Market S.A. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest handel detaliczny artykułami spożywczymi.

Kliknij i przeczytaj więcej:

Kliknij i zobacz więcej informacji nt. problemów spółki Alma Market

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.