17.09.2019/10:14

Sieć Cubus znika z Polski. Zakaz handlu w niedziele i zakupy online wykończyły norweską markę

Jak ustalił serwis WP Finanse, norweska sieciówka odzieżowa Cubus, obecna w wielu polskich centrach handlowych, po cichu znika ze sklepowej mapy Polski. Kilka dni temu sąd ogłosił upadłość spółki, a ze strony internetowej Cubusa zniknęły informacje o lokalizacji sklepów w Polsce.

Od kilku miesięcy na forach internetowych, zrzeszających osoby polujące na promocje, pojawiały się informacje o zamykanych sklepach Cubusa i związanych z tym wyprzedażach. 30 lipca 2019 r. Cubus Polska sp. z o.o. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Jak informuje WP, sąd przychyli się do tego wniosku i 3 września ogłosił upadłość firmy i ustanowił syndyka odpowiedzialnego za likwidację spółki. Kilka dni później informacja została opublikowana, a wszyscy, którym Cubus zalegał z pieniędzmi, otrzymali 30 dni na zgłoszenie tego faktu.

Sieć Cubus prowadzi kilkaset sklepów w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii i w Niemczech. W Polsce marka była obecna w wielu centrach handlowych, jej produkty były lokowane w programach modowych, np. w TVN Style. Marka miała w Polsce 27 sklepów, jednak już pod koniec 2018 r. zamknęła 7 z nich, a kolejne 8 planowała sprzedać.

W 2018 r. wartość sprzedanych ubrań wyniosła 52 mln zł i była o 24,5 mln zł niższa niż w 2017. To spowodowało stratę na poziomie 19,6 mln zł wobec 19,1 mln zł straty w 2017 r. Zarząd Cubus Polska tłumaczył, że „spadki sprzedaży spowodowane były zmniejszeniem ilości sklepów, zmianą tendencji zakupowych na rynku polskim, wzrostem zainteresowania zakupami online oraz wprowadzeniem ustawy o zakazie handlu w niedziele".

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • namigi 23.09.2019

  Cubus zawsze dawał radę, ale nasze chore prawo musiało podciąć im skrzydła. Brawo nasi politycy.

 • xxxx 19.09.2019

  Marka świetna! Jakość na zadowalającym poziomie, bardzo szkoda, że znika z Polski :(

 • mikrus 18.09.2019

  Kolejna ofiara zakazu handlowego, kiedy wreszcie rzad otworzy oczy i zobaczy ile szkód tą ustawą narobił.

 • wolę wolność 18.09.2019

  @Lubię zakupy ale nie w niedziele niby w czym jest poprawny? W tym, że bez żadnej konsultacji politycy zdecydowali, że nagle nie będziesz mógł robić zakupów kiedy chcesz; o tym że część osób nie może pójść do pracy, a przecież są osoby, które w ten dzień dorabiały albo po prostu im pasowała zmiana weekendowa bo nie fetyszyzują wolnego w weekend; o tym, że właściciel prywatnego przedsiębiorstwa nie może sam zdecydować o tym kiedy ma mieć otwarty biznes? To nie jest normalne to jest komuna. W ten sposób zezwalasz, żeby władza zakazywała ci czego tylko chce. Powinni zrobić referendum przed podjęciem decyzji. Nikogo o zdanie nie pytali, samowolka.

 • Max46 18.09.2019

  Kolejny będzie Intersport,bo ten sam norweski własciciel co Cubus.Polski rynek odzieżówka i obuwie to jakaś patologia! Z żadnego kraju Europy śródkowo-wschodniej nie uciekło tyle znanych światowych sieci co z Polski (w ostatnich 7 latach ok.50 sieci).Dlaczego nie uciekają z Czech,Słowacji,Wegier,Litwy,Rumunii czy Ukrainy? NIedługo zostanie tylko Reserved,CCC i Top Secret.

 • realia 17.09.2019

  Powoli firmy będą padać. Z czasem zostaną tylko najpopularniejsze marki. Zakaz wykańcza te mniej popularne.

 • Sędzia,kon 17.09.2019

  Co roku kurtkę na zimę kupowałam z cubus dla syna oraz dżinsy też tylko tam kupuje szkoda

 • Lubię zakupy ale nie w niedziele 17.09.2019

  ~do erto Inni tez funkcjonują w środowisku ze zamkniętymi niedzielami, Cubus widocznie był za słaby. Zakaz handlu w niedziele jest mega poprawny. Szkoda, ze tak późno wprowadzony.

 • erto 17.09.2019

  Takich firm będzie coraz więcej, jeśli nie zmienimy tej chorej ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.