27.11.2020/00:34

Sieć Jysk z mocnym wzrostem zysków. W planach 150 nowych sklepów

Jan Bøgh, CEO i prezes Jysk, zaprezentował wyniki globalne spółki pierwszy raz za rok działalności po połączeniu Jysk Nordic i Danisches Bettenlager, które nastąpiło 1 września 2019 roku. Pomimo wielu wyzwań grupa zakończyła rok finansowy 2019/20 z 15-proc. wzrostem zysków. Poprzedni rok finansowy przyniósł bardzo wysoki obrót w wysokości 4,1 mld euro oraz wysoki zysk przed opodatkowaniem w wysokości 489 mln euro.

Podobnie jak inne firmy, Jysk musiał stawić czoło wielu trudnościom, wynikającym z pandemii koronawirusa, w tym sytuacji zamknięcia ponad 2000 sklepów na skutek rządowych decyzji.

– Efekty pandemii koronawirusa wpływają na nasze funkcjonowanie, tak jak na większość firm. Oczywiście najwyższym priorytetem jest dla nas zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom oraz klientom. Ale równie ważne jest, żeby sytuacja z koronawirusem nie zużyła naszych zasobów ponad to, co jest obecnie konieczne. Nasze plany są długofalowe, co oznacza, że potrzebujemy inwestować w przyszłość i pozostać w gotowości na czas, kiedy koronawirus nie będzie już w centrum uwagi społeczeństwa – mówi Jan Bøgh.

Jan Bøgh podkreślił, że wyzwania ubiegłego roku finansowego, wyraźnie pokazały, że model biznesowy Jysk jest silny. Zarówno w odniesieniu do posiadania konceptu niewielkich sklepów, jak i do silnej współpracy pomiędzy biurami lokalnymi a biurem głównym. Takie rozwiązania pozwoliły spółce szybko dostosowywać się do zmian globalnych oraz lokalnych.

– W ubiegłym roku finansowym zobaczyliśmy siłę naszego modelu biznesowego. Nie tylko pod względem wykorzystania walorów naszych organizacji lokalnych. Dotyczyło to również naszych umiejętności kontrolowania przepływu towarów w bardzo nieprzewidywalnych okolicznościach i przekierowania punktu uwagi naszych klientów i pracowników na usługę click & collect oraz do kanałów sprzedaży online w celu utrzymania handlu w sytuacji tymczasowego zamknięcia większość naszych stacjonarnych sklepów – mówi Jan Bøgh.

W ubiegłym roku finansowym znacząco zmniejszyła się liczba inwestycji Jysk. Jest to negatywny efekt wpływu pandemii koronawirusa na działalność firmy, widoczny również w zwiększonym wyniku finansowym.

– Wdrożenie wszystkich zaplanowanych działań związanych z otwarciami sklepów nie było możliwe, co miało pozytywny efekt ekonomiczny, ponieważ zaoszczędziliśmy pieniądze. Ale to znaczy również, że nie inwestowaliśmy w sklepy stacjonarne tak, jak zaplanowaliśmy. Dlatego jest to tym bardziej ważne w bieżącym roku finansowym, żeby inwestować tak dużo, jak tylko będzie to możliwe – mówi Jan Bøgh.

W bieżącym roku finansowym (2020/2021) planowane jest otwarcie ponad 150 sklepów Jysk na świecie.

Jysk jest międzynarodową siecią handlową, wywodzącą się z Danii, która sprzedaje „wszystko dla domu”, założoną przez Larsa Larsena, który w 1979 roku otworzył swój pierwszy sklep w duńskim mieście Aarhus.

Jysk obejmuje obecnie ponad 2900 sklepów. Sieć zatrudnia ok. 26500 pracowników w 51 krajach na całym świecie.

Jysk należy do  Lars Larsen Group, w której skład wchodzą liczne firmy m.in. z branży wnętrzarskiej, sieć restauracji, pole golfolwe.

W Polsce Jysk istnieje od 2000 roku. Siedziba JYSK Polska znajduje się w Gdańsku. Sieć dynamicznie się rozwija, każdego roku otwieranych jest kilkanaście nowych placówek. Firma prowadzi też sprzedaż on-line. W Polsce Jysk zatrudnia ponad 2250 osób.

 

Jysk na świecie
• Liczba pracowników: 26,500
• Roczny obrót JYSK: 4.1 mld EUR (Okres od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020 roku)
• Liczba sklepów JYSK na świecie: ponad 2 900
• Liczba krajów ze sklepami JYSK na świecie: 51

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także